Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przez formację do akcji

Przez cztery dni w Henrykowie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji wrocławskiej przeżywali swoje dni formacyjne. Przypomnieli sobie przede wszystkim do czego wzywa ich główne hasło KSM: "Przez cnotę, naukę i pracę służyć Ojczyźnie. Gotów!"

- Przez cały rok spotykamy się w parafiach, w oddziałach KSM w całej diecezji. Nasze spotkania mają na celu nasz rozwój duchowy, patriotyczny, formację tożsamości katolickiej. Cały ten rok formacji podsumowujemy właśnie podczas tych kilku dni w Henrykowie - wyjaśnia Daniel Duś, prezes KSM Archidiecezji Wrocławskiej. - Chcemy pogłębiać to wszystko, czego dowiedzieliśmy się na naszych spotkaniach w ciągu całego roku.

W programie nie brakło modlitwy, konferencji, ale przede wszystkim bycia razem. - To jest w zasadzie główny cel zjazdu. A z racji tego, że przez cały rok bierzemy coś dla siebie, to tutaj chcemy coś od siebie dać. Dlatego owocem jest już od ośmiu lat pielgrzymka niepełnosprawnych - dodaje (czytaj tutaj).

Czym jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży? D. Duś tłumaczy, że to zorganizowane apostolstwo. - To grupa młodych ludzi, którzy starają się uczyć życia na wzór Chrystusa. Staramy się też robić dobre rzeczy - opowiada. Cała działalność opiera się na haśle: "Przez cnotę, naukę i pracę służyć Ojczyźnie. Gotów!". - Żyjemy według tego hasła i na tym polega nasza formacja. Chcemy przez cnotę, naukę i pracę służyć innym.

- To jest piękna młodzież i jestem z nich dumny. Dzisiejsza młodzież potrzebuje obecności, kogoś kto się nimi zajmie. Potrzebują przewodników - mówi asystent diecezjalny KSM, ks. Arkadiusz Krziżok, proboszcz parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu (kościół uniwersytecki). Zaznacza, że wyzwaniem jest znalezienie nowych metod dotarcia do młodych serc. Podkreśla, że jest to coraz trudniejsze. - Ten wyjazd formacyjny na pewno taką metodą jest. Cieszymy się, że tak wielu z niego skorzystało - dodaje.

W archidiecezji wrocławskiej działa ok. 20 oddziałów KSM. Czy to dużo? - Mamy ok. 300 parafii w archidiecezji więc wydaje się, że naszych wspólnot nie ma zbyt wiele, ale z drugiej strony w wielu parafiach działają inne wspólnoty. Z tego wynika, że jest całkiem nieźle - mówi Daniel Duś.

Co trzeba zrobić, by dołączyć do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży? Wystarczą chęci. - Przyjmujemy każdego. Wspólnota na pewno kształtuje niezależnie od tego czy ktoś ma już jakieś doświadczenie wspólnotowe czy nie - dodaje. Informacji najlepiej szukać o kapłanów w swoich parafiach, przez stronę internetową www.ksm.wroclaw.pl lub na fanpejdżu na Facebooku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama