XI Rodzinny Festyn Parafialny "Bartłomiejki" towarzyszył odpustowemu świętowaniu w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy.
Mnóstwo atrakcji dla dzieci, koncerty i wernisaż VI Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Trzebnica 2017 (zobacz TUTAJ), smakołyki i loteria fantowa (z możliwością wygrania pielgrzymki do Lourdes czy lotu samolotem), włóczkowe maskotki i misyjne stoisko sióstr boromeuszek – u stóp trzebnickiej bazyliki każdy coś dla siebie mógł znaleźć.
– Na pewno tegoroczne Bartłomiejki są szczególne ze względu na Rok Jadwiżański. Na gości festynu czeka gra terenowa – Quest o św. Jadwidze, w którym całe rodziny, docierając do poszczególnych punktów, mogą sprawdzić swoją wiedzę o świętej – mówi ks. Jerzy Olszówka, proboszcz. – Festyn to także okazja do przypomnienia św. Bartłomieja. On był pierwszym patronem kościoła i parafii. Potem został trochę przysłonięty przez św. Jadwigę… Staramy się, by jego odpust nie przemijał niezauważalnie. Podchodzimy do niego bardziej rodzinno-parafialnie. Uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi przyciągają pielgrzymów z dalszych stron, a trzebniczanie gdzieś się gubią w tym tłumie. Tu mają okazję poświętować w swoim gronie.
– Trzebnica stawia na rodzinę. Cieszę się, że imieniny św. Bartłomieja mieszkańcy obchodzą tak bardzo rodzinnie – mówi burmistrz Marek Długozima, z zainteresowaniem przyglądając się pracom artystów – uczestników pleneru, uwieczniających różne zakątki miasta. Jak zauważył, na obrazach widać również przemiany dokonujące się w Trzebnicy. – Dzięki artystom przyjeżdżającym z różnych krajów można ją oglądać także poza granicami Polski – podkreśla wicestarosta powiatu trzebnickiego Jerzy Trela. – Dzięki wrażliwemu oku twórców i my możemy dostrzec na nowo to, co mamy na co dzień – zauważa ks. J. Olszówka.
Artystów było tym razem dwunastu – z Armenii, Polski, Ukrainy. Ks. Bogdan Giemza, główny kurator pleneru, podczas inauguracji wernisażu przywołał słynne słowa C. K. Norwida o pięknie, które „na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało.” – Jan Paweł II w Liście do artystów, przywołując te słowa, napisał: „Piękno jest bowiem poniekąd widzialnością dobra”. W każdym z nas jest pragnienie piękna i dobra – mówił.
Poplenerowe prace wkrótce będzie można zobaczyć w kilku kolejnych miejscach w Trzebnicy.