Nowy numer 2/2021 Archiwum

Radość dożynek

Coroczne święto plonów Gminy Skarbimierz odbyło się tym razem w Łukowicach Brzeskich.

Sołtys Adam Majdaniuk wraz z Radą Sołecką Łukowic oraz wieloma mieszkańcami wsi przez wiele dni przygotowywali miejsce dożynek i swoją miejscowość tak aby wszyscy przybyli na uroczystości dożynek Gminnych Gminy Skarbimierz byli usatysfakcjonowani.

Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele w Łukowicach Brzeskich. Uczestników przywitał ks. proboszcz Janusz Durlik. Eucharystię celebrował wicedziekan dekanatu Wiązów ks. Andrzej Jachowicz, który w homilii w kontekście pracy rolników, mówił o konieczności służby dla wolnej ojczyzny i równego podziału chleba. Poświęcono przyniesiony do świątyni przez starostów Irenę Lis i Kazimierza Zakowicza dożynkowy chleb i owoce oraz piękne wieńce dożynkowe przygotowane w 11 wsiach gminy. Tradycyjnie też starostowie dożynek i przedstawiciele władz Gminy Skarbimierz częstowali uczestników Mszy św. dożynkowej chlebem z tegorocznych zbiorów.

Po Eucharystii uczestnicy dożynek, wśród nich poczty sztandarowe OSP w Łukowicach Brzeskich, OSP w Pępicach, Powiatowego Związku Pszczelarzy i Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu-Osiedle, w asyście Orkiestry Strażackiej z Domaniowa ruszyli z wieńcami w barwnym korowodzie na plac przy Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich. Po powitaniu wszystkich gości rozpoczęła się ceremonia przekazania tradycyjnego chleba dożynkowego wójtowi Gminy Skarbimierz, Andrzejowi Pulitowi przez starostów dożynek.

A. Pulit podziękował wszystkim rolnikom i mieszkańcom gminy za wysiłek i ciężka pracę, która w sposób istotny wpływa na dzisiejszy obraz Gminy Skarbimierz.  Następnie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury w składzie: Aleksandra Kośmicka - etnograf, kierownik działu Architektury Ludowej w Muzeum Wsi Opolskiej, Renata Wojas z Opolskiego Ośrodka doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Damian Mazurek - przedstawiciel partnera głównego imprezy, firmy Gaz System SA, operatora Gazociągów Przesyłowych uznało, że zwycięzcami zostali mieszkańcy gospodarzy, Łukowic Brzeskich. Podium uzupełnił: Zwanowice i Skarbimierz Wieś, a wyróżniono: Brzezinę, Kopanie, Kruszynę, Lipki, Małujowice, Pępice, Prędocin, Zielęcice. Wszystkie drużyny dożynkowe otrzymały nagrody pieniężne, a zwycięzcy będą reprezentować Gminę Skarbimierz na dożynkach powiatowych.

Radość dożynek   Piękne wieńce, z których każdy zasłużył na nagrodę na najpiękniejszy. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden. Andrzej Sowa Na imprezie nie zabrakło muzycznego folkloru i humoru. Na wielkiej scenie wystąpił zespół Pieśni i Tańca Opole, Strażacka Orkiestra z Domaniowa, Kapela Jana Sowy z Mąkoszyc, Zespół wokalny Leeds z polskimi i światowymi przebojami, dzieci z zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, Kabaret "Kałasznikof" z Rybnika. Specjalny pokaz dały pary taneczne tanga argentyńskiego, a wieczorem rozpoczęła się Gala Disco Polo, a po niej dyskoteka.

Także poza sceną nie zabrakło atrakcji. Były bryczki, konie, dmuchańce, animacje dla dzieci, pokazy sprzętu brzeskich saperów, straży pożarnej i policji. Uczestnicy dożynek mogli przekonać się o możliwościach samochodów terenowych oraz sprzętu Sekcji Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Lipki, a także zobaczyć pokaz pirotechniczny, czy polecieć balonem na uwięzi. Nie zabrakło ciast i poczęstunku przygotowanego przez Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny, Stowarzyszenie Kamień z Brzeziny, Koło Gospodyń Wiejskich z Brzeziny oraz gospodynie Łukowic Brzeskich.

Wszyscy uczestnicy Dożynek Gminnych Gminy Skarbimierz w Łukowicach Brzeskich doskonale i bezpiecznie się bawili do 4 rano. Było hucznie, radośnie, tanecznie i wesoło. Uczestnicy dożynek na długo je zapamiętają.

Organizatorem imprezy był wójt Gminy Skarbimierz, Sołtys i Rada Sołecka Łukowic Brzeskich i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był "Gość Wrocławski".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama