Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kultura po jadwiżańsku

XXV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Trzebnicy rozpoczną się 17 września. W programie piękna muzyka, wystawy, bułeczki św. Jadwigi, pielgrzymowanie Jej ścieżkami - małą i dużą, zwiedzanie pocysterskich wnętrz.

Tegoroczne DKCh w Trzebnicy odbywają się pod hasłem „Święta Jadwiga – nauczycielka miłosierdzia”. Zostaną zainaugurowane 17 września w bazylice, podczas Mszy św. o 12.30 z udziałem Chóru św. Jadwigi. 19 września po Mszy św. o 18.30 (w bazylice) na Placu Pielgrzymkowym o 19.30 rozpocznie się pielgrzymka Małą Ścieżką św. Jadwigi. Prowadzi ona wzdłuż 15 stacji, wyznaczonych przez 15 kamiennych ksiąg ukazujących poszczególne etapy życia księżnej – pielgrzymi zajrzą na kolejne karty jej Księgi Życia.

W sobotę 23 września o 10.00 wyruszy z tego samego miejsca XI Piesza Pielgrzymka Dużą Ścieżką św. Jadwigi. Powstała w 2007 r. w związku 740. rocznicą kanonizacji świętej; stanowi 7-kilometrową pętlę, przy której znajduje się 7 „kamieni kontemplacyjnych”, ukazujących cnoty księżnej.

We wtorek 26 sierpnia dla gości otworzą się bramy pocysterskiego klasztoru, dziś znajdującego się pod opieką sióstr boromeuszek i… odnawiającego swoje oblicze. To tu święta spędziła ostatnie lata swojego życia. – Pomimo trwających już remontów i przygotowań do następnych chcemy podczas DKCh uczcić św. Jadwigę, bez której wparcia nie podołalibyśmy tak wielu zadaniom. To ona wyprasza nam niezliczone łaski – mówi Krystyna Klamińska, prezes fundacji „By służyć”, ratującej klasztor. – Zapraszamy 26 września o 18.00 do Starej Wozowni na finisaż wystawy „Dziedzictwo św. Jadwigi Śl.” Odbędzie się przy dźwiękach muzyki dawnej. Na gości czekał będzie „Stół św. Jadwigi" z bułeczkami jadwiżańskimi i nie tylko.

O 18.40 z s. Olimpią Konopką będzie można zwiedzać oświetlony pochodniami wirydarz św. Jadwigi, z miejscem upamiętniającym dawną celę świętej, a o 19.10 z dr. Pawłem Konczewskim zajrzeć do średniowiecznego cellarium. O 19.30 w klasztornej kaplicy s. Bernarda Janusiewicz wygłosi referat „Boromeuszki trzebnickie – spadkobierczynie św. Jadwigi w Jej dziele modlitwy i posługi”.

W niedzielę 1 października o 16.00 w bazylice dzieci z Przedszkola nr 1 przedstawią program „Święta Jadwiga – Skarb Trzebnicy”; o 17.00 Jadwiga Skupnik odczyta fragmenty „Legendy św. Jadwigi”. Z koncertem wystąpi Chór Gminnej Szkoły Muzycznej I st. im. prof. Edmunda Kajdasza pod dyrekcją Beaty Krzenciessy

DKCh organizowane są przez Gminę Trzebnica, parafię pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi, Kongregację Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, Fundację dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śl. „By służyć”, Towarzystwo Miłośników Ziemi Trzebnickiej, Powiat Trzebnicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama