Nowy numer 43/2020 Archiwum

W żywej koronie Królowej

W święto Narodzenia NMP, w 300. rocznicę koronacji jasnogórskiej ikony, u wrocławskich karmelitanek bosych odbyła się szczególna uroczystość.

Swoją pierwszą profesję złożyła s. Maria Benedykta od Krzyża. Eucharystii, podczas której siostra ślubowała czystość, ubóstwo i posłuszeństwo w karmelitańskiej rodzinie zakonnej, przewodniczył o. Wojciech Ciak OCD. Nawiązał w homilii do patronki młodej zakonnicy – s. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein. Ukazał jej konsekwencję na drodze ku Chrystusowi na tle innych kobiet filozofów, które jednak nie zdołały, jak podkreślił, odpowiedzieć (lub nie zrobiły tego w pełni) na Boże wezwanie. Wspomniał o Hannah Arendt, niemieckiej filozof i publicystce, oraz o Simone Weil, francuskiej myślicielce. Radził, by w drodze ku Bogu unikać zarówno próżnego mędrkowania, jak i ckliwości. Zachęcał, by młoda profeska radykalnie poszła za Jezusem, biorąc udział w duchowej walce, jaka toczy się na świecie. – Karmelitanki bose są w tej walce na pierwszym froncie – mówił.

Przywołał główne rysy duchowości s. M. Benedykty: maryjność, dążenie do czynienia wszystkiego „z Maryją, w Maryi, przez Maryję, dla Maryi” oraz umiłowanie krzyża, przez który dokonują się duchowe zaślubiny z Barankiem.

Pod koniec uroczystości odczytany został Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Każdy uczestnik spotkania zaproszony został do oddania się na nowo Matce Bożej.

Karmel Matki Bożej Pośredniczki Łask i św. Józefa we Wrocławiu znajduje się przy ul. Karłowicza 1. Codziennie można w klasztornej kaplicy uczestniczyć w Mszy św. – w dni powszednie o 7.30, w niedziele o 9.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama