Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jubileuszowa wędrówka ze świętymi

Procesja dziękczynno-błagalna z relikwiami św. Stanisława i św. Doroty przejdzie ulicami Wrocławia 17 września.

Rozpocznie się w bazylice św. Elżbiety o 16.00, a zakończy Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego w kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Trasa poprowadzi przez rynek.

Tegoroczna procesja, której towarzyszy zawsze modlitwa o ochronę przed niszczycielskimi żywiołami, ma szczególny charakter – w 2017 r. przypada 20 lat od wielkiej powodzi na Dolnym Śląsku. „Będziemy w duchu wiary i nadziei dziękować Bożej Opatrzności w za uchronienie nas, naszego miasta od powodzi i prosić za wstawiennictwem Świętych o Boże Błogosławieństwo na »nowy czas«. Łączyć się będziemy duchowo z wszystkimi rodakami, których tak boleśnie dotknęły tegoroczne nawałnice” – zapowiada w komunikacie dyrektor wydziału duszpasterskiego wrocławskiej kurii ks. Marian Biskup.

Relikwie św. Stanisława biskupa i męczennika znajdują się w katedrze wrocławskiej od 1467 r. Są umieszczone w gotyckim relikwiarzu, który ma kształt ręki, z pierścieniem na palcu, trzymającej figurę św. bp. Stanisława. W jego przeszklonej części znajduje się niezwykle cenna relikwia: palec wskazujący prawej ręki. Po II wojnie światowej po raz pierwszy procesja z relikwiami św. Stanisława odbyła się – decyzją kard. Henryka Gulbinowicza – w 1999 r., pokonując trasę nieco inną niż obecnie: z kościoła uniwersyteckiego do kolegiaty św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Od 2001 r. w dorocznej procesji niesione są także relikwie św. Doroty (część czaszki), które od XIV w. były czczone w kaplicy wrocławskiego ratusza jako relikwie patronki miasta, w relikwiarzu w formie hermy. Po II wojnie światowej trafił on do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie przechowywany był do 2001 r. Na prośbę kard. Henryka Gulbinowicza, decyzją ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Ujazdowskiego, relikwie zostały przekazane naszej archidiecezji. Natomiast zabytkowy relikwiarz, będący własnością miasta, przekazano Muzeum Miejskiemu we Wrocławiu. Parafia katedralna ufundowała nowy relikwiarz. 23 czerwca 2001 r. po raz pierwszy relikwie św. Doroty zostały w nim uroczyście wniesione do katedry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama