Uroczystą Mszą św. w parafii pw. św. Henryka rozpoczęli świętowanie pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.
Święto zgodnie z ustawą zostało wyznaczone na 21 września, gdy w liturgii wspominany jest św. Mateusz, Apostoł, Ewangelista, celnik. To także pierwsze święto nowo powstałej instytucji państwowej utworzonej na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2016 roku. Połączono wówczas administrację podatkową, służbę celną i urzędy kontroli skarbowej.
- To dobrze, że Chrystus łączy nas wokół siebie, bo z Nim dokonują się wielkie rzeczy, które przerastają nasze ludzkie oczekiwania, a doświadczył tego nasz patron św. Mateusz - mówił w homilii ks. Piotr Jakubuś, kapelan Krajowej Administracji Skarbowej.
Duszpasterz przypomniał historię celnika, którego ujrzał Jezus i nie przeszedł obok niego obojętnie, ale przyjął jego gościnę.
- Jezus powiedział do Mateusza: „Pójdź za mną”, czyli przestań żyć po swojemu, zacznij żyć po Bożemu. Jezus, choć nie akceptuje zła i grzechu, to jednak nikogo nie wyklucza - nauczał kaznodzieja.
Przypomniał przy tym ewangeliczną historię, kiedy Jezus siedział za stołem w domu Mateusza w towarzystwie swoich uczniów i celników, spotkał się z oburzeniem faryzeuszów, ale Chrystusowi nie przeszkadzały obiegowe opinie krążące w Palestynie o celnikach. Bronił godności człowieka w słowach: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, leczy ci, którzy się źle mają”.
- Dzisiaj my również zasiadamy z Chrystusem przy stole eucharystycznym. Przybyło tutaj wielu funkcjonariuszy i pracowników izby skarbowej. Chrystus zatrzymuje się przy każdym z nas, by powiedzieć nam również te słowa: „Pójdź za mną”. To wezwanie do lepszego, pięknego życia - zachęcał kapłan.
Wyjaśniał, że św. Mateusz zrozumiał, iż przyjaźń z Jezusem nie pozwalała mu kontynuować działalności, której Bóg nie akceptuje, więc wstał i poszedł za Nim.
- W tym wstaniu możemy odczytać oderwanie się od grzechu oraz świadome przylgnięcie do nowego stylu życia. Mając św. Mateusza za patrona uczymy się wstawać z naszych słabości oraz iść zdecydowanie i konsekwentnie za Jezusem. Zjednoczenie z Bogiem jest bardzo potrzebne, by rzetelnie i sumiennie wykonywać ustawowe obowiązki i zadania dla dobra naszej ojczyzny - stwierdził kapelan KAS-u.
Przypomniał, że jednym z wyznaczników życia religijnego, jednym z kryteriów prawdziwej pobożności jest sumienne i rzetelne wypełnienie obowiązków. Zadań Krajowa Administracja Skarbowa ma zaś bardzo wiele.
- To przede wszystkim troska o bezpieczeństwo finansowe Rzeczpospolitej Polskiej oraz ochrona bezpieczeństwa obszaru celnego Unii Europejskiej. Oprócz tego istnieje jeszcze ogromny wachlarz zadań wykonywanych dla dobra naszej ojczyzny, dla zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania budżetu państwa - skwitował ks. Piotr Jakubuś.
Dodał przy tym, że cała administracja publiczna jako narzędzie państwa powinno mieć na celu prawe, uczciwe i sumienne służenie obywatelom.
- Jesteście potrzebni naszej ojczyźnie i wszystkim jej obywatelom, bo przecież z pobieranych podatków utrzymywane są instytucje społeczno-kulturalne: szkoły, muzea, domy dziecka. Mimo trudnych doświadczeń wasza praca stale przynosi wiele dobra -stwierdził kaznodzieja.
Zachęcał zebranych, by poszli za Jezusem, czyli starali się być ludźmi sumienia, którzy wypracowują w sobie dobro, a ze zła starają się poprawiać.
- Bóg i nasza ojczyzna potrzebuje ludzi sumienia. Prawda, uczciwość, praworządność to są ewangeliczne wartości, a one przyświecają właśnie Krajowej Administracji Skarbowej - podkreślił ks. Piotr Jakubuś.
Wraz z nowym rządem przyszły duże zmiany, ale, jak zaznaczył kapłan, żadne zmiany nie przyniosą pożądanych efektów, jeżeli nie będzie ludzi o wewnętrznej szlachetności, prawego sumienia i umiłowania prawdy.
- Dlatego nasze spotkanie eucharystyczne to dobra okazja by umocnić się w wierze. Życzę, abyście wobec ludzi dobrej woli byli przyjaźni, a wobec zła i wszelkich form przestępczości nieustępliwi i stanowczy. Niech św. Mateusz wstawia się za nami - podsumował homilię duszpasterz Krajowej Administracji Skarbowej.
Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się na uroczystą galę wręczenia odznaczeń i awansów z udziałem wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - Mariana Banasia.