Trzebnica uhonorowana

Ligoniowy laur trafił dla Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi.

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia XLIV Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.

Tegorocznymi laureatami zostali: Małgorzata Mańka-Szulik z Zabrza, Maria Dragon z Opola oraz Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy.

W uroczystości wzięli udział m.in. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej, abp senior Damian Zimoń, prowincjał salwatotrianów, ks. Piotr Filas, ks. Jerzy Olszówka SDS - kustosz Sanktuarium w Trzebnicy, Jerzy Trela - wicestarosta powiatu trzebnickiego, przedstawiciele Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i lokalnych władz, szkół oraz zaproszeni goście.

Laur dla trzebnickiego sanktuarium został przyznany w Roku Jadwiżańskim obchodzonym w metropolii wrocławskiej z okazji 750. rocznicy kanonizacji Świętej Jadwigi.

W dyplomie kapituły nagrody czytamy takie uzasadnienie: „za wytrwałość, w trosce o ciągłość i rozwój Kultu Świętej Księżnej, integrującego katolików Dolnego i Górnego Śląska w duchu przywiązania do historii i tradycji”.

Okolicznościową laudację wygłosił bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej. Wskazał on na wielowiekowy i żywy kult św. Jadwigi Śląskiej, jego znaczenie w integracji Śląska oraz rolę Salwatorianów, którzy pełnią posługę duszpasterską w Trzebnicy od 25 sierpnia 1945 r. Podkreślił przy tym dobrą współpracę władz kościelnych i samorządowych, które przynoszą wymierne owoce dla miasta i sanktuarium.

Ks. Jerzy Olszówka, kustosz sanktuarium trzebnickiego, w swoim podziękowaniu zwrócił uwagę na trudny okres po II wojnie światowej. Znaczną rolę w integracji repatriantów przybyłych głównie z kresów Rzeczpospolitej odegrała postać św. Jadwigi. Choć z urodzenia była Niemką, to dla nowych mieszkańców, którzy doświadczyli krzywd od Niemców, nie było to przeszkodą i zaczęli ją czcić jako orędowniczkę i patronkę tych ziem.

Abp Wiktor Skworc w przemówieniu po wręczeniu nagród, odniósł się do znaczenia słowa „civitas”. Wyjaśniał, że jest ono bardzo pojemne i ma wiele znaczeń: społeczeństwo, państwo, miasto.

- Syntetycznie rzec ujmując, laureaci są w służbie civitas – szkoły, miasta, państwa, społeczności (…). Dzięki takim osobom, jak dzisiejsi laureaci, możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość, nie obawiając się o losy civitas - powiedział metropolita katowicki.

Wspomniana nagroda jest przyznawana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 1963 r. Podstawą do uhonorowania ligoniowym laurem osób i instytucji jest promowanie wartości patriotycznych i chrześcijańskich, wnoszących wkład w duchowy i cywilizacyjny rozwój Śląska.

Juliusz Ligoń (1823-1889), którego imię nosi śląska nagroda, był kowalem, pisarzem ludowym i działaczem społeczno-narodowym, walczącym o polskość w trudnym okresie Kulturkampfu.

Wśród dotychczasowych laureatów jest związany z Trzebnicą ks. prof. Antoni Kiełbasa SDS († 2010), który w 2003 roku otrzymał nagrodę za znaczący wkład do nauki polskiej w dziedzinie historii Kościoła katolickiego na Śląsku.

Pełna relacja video z uroczystości jest dostępna na stronie: http://e-civitas.pl/w-katowicach-wreczono-xliv-slaska-nagrode-im-juliusza-ligonia-wideo/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..