Nowy numer 43/2020 Archiwum

O Złote Pióro i nie tylko

XIII Dolnośląski konkurs literacki "My Polacy - my Dolnoślązacy" organizowany przez liceum salezjańskie i wrocławską redakcję "Gościa Niedzielnego" nabiera tempa. Czekamy na zgłoszenia i prace. Do wygrania atrakcyjne nagrody.

- Tradycyjnie nasze zaproszenie kierujemy do uczniów trzecich klas gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z województwa dolnośląskiego. Z każdej placówki przyjmujemy maksymalnie pięć prac. To ograniczenie wynika z ogromnego zainteresowania naszym konkursem - mówi ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich "Don Bosco". Jury i tak ma ogromne zadanie. Finaliści, a później zwycięzcy są wyłaniani spośród ok. 180-200 prac.

Cel konkursu zawiera się w haśle "My Polacy - my Dolnoślązacy". - On zachęca młodych ludzi do odkrywania wartości bycia Polakiem i Dolnoślązakiem, ale w rzeczywistości globalnej. Chcemy przypominać o wartościach, m.in. o: wierze, solidarności, jedności, pracy, tolerancji, pracy czy małej ojczyzny. Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy oderwani od świata - wyjaśnia ks. Babiak. Podkreśla, że zachowanie naszej, polskiej tożsamości powinna zachwycać innych i inspirować do wierności wartościom rodziny i wiary.

Tegorocznym zadaniem jest napisanie pracy w dowolnej formie (z wyjątkiem poezji) na jeden z dwóch tematów:

1. Te trzy hasła miejmy w życiu: „Pracę, jedność i wytrwałość” (K. Ujejski). Rada anachroniczna czy aktualna? Która z tych wartości według ciebie jest dziś najważniejsza?

2. Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności (o. Fabian Kaltbach OFM). Przedstaw swoje zdanie.

Prace konkursowe o objętości do dwóch stron formatu A4 w formacie doc. lub docx., należy przesyłać, wraz z uzupełnionym formularzem zgłoszeniowym, do 15 listopada 2017 r. na adres: organizator@zlote-pioro.pl. Praca obowiązkowo powinna być zaopatrzona w metryczkę: imię i nazwisko, nazwa i adres szkoły, data urodzenia, klasa, imię i nazwisko oraz funkcja opiekuna (szczegółowe informacje zostały przesłane do szkół).

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 grudnia 2017 roku o godz. 12 podczas uroczystej Gali w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego (pl. Katedralny 1). Jury wyłoni 30 prac, których autorzy otrzymają dyplomy oraz cenne nagrody.

Regulamin i wszelkie dodatkowe informacje na www.zlote-pioro.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama