Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kino dla ducha

Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów 2017 we Wrocławiu odbędzie się w dniach od 22 do 27 października w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Nadrzędnym celem festiwalu – jak tłumaczą organizatorzy – jest coroczne podsumowanie polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu inspirowanego wartościami ewangelicznymi, a także wspieranie twórczości filmowej pozostającej w zgodzie z katolicką nauką społeczną. Podczas festiwalu widzowie zaproszeni są na przegląd filmów zaproponowanych przez powszechnie znane osoby świata sztuki filmowej – które po seansie poprowadzą dialog z publicznością na temat wybranego przez siebie obrazu.

W gronie wspomnianych osób znajdą się m.in. Krzysztof Zanussi, Radosław Pazura, Adam Woronowicz, Dominika Figurska. Poza przeglądem filmów odbędą się wydarzenia towarzyszące – m.in.: Konkurs Młodych, prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty filmowe, a także koncert.

Festiwal – organizowany przez Fundację Vide et Crede, klasztor Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Niepokalanowie oraz (jako współorganizatora) Narodowe Centrum Kultury – zostanie uroczyście zainaugurowany 22 października o 17.00 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego w kościele pw. Bożego Ciała we Wrocławiu (ul. Bożego Ciała 1). Już wcześniej, o 14.00, w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej wysłuchamy prelekcji „Maksymilian Kolbe jako prekursor mediów”. Również w niedzielę o 19.00 odbędzie się pierwszy z pokazów filmowych w DCF przy ul. Piłsudskiego 64a: Kino według… Arnaldo Casali – projekcja filmu Habemus papam – mamy papieża (reż. Nanni Moretti). Wprowadzenie do filmu wygłosi Arnaldo Casali.

Co nowego w tym roku, w porównaniu z poprzednią edycją? – Organizujemy konkurs pełnometrażowych filmów fabularnych, w którym weźmie udział 8 światowej klasy filmów. Wszystkie dotyczą w jakiś sposób hasła „Prawda was wyzwoli” – mówi Ewa Przyjazna z fundacji Vide et Crede. – Wśród ważnych festiwalowych wydarzeń trzeba wymienić panel dyskusyjny „Prawda na ekranie”, w którym wezmą udział: Krzysztof Zanussi, Tomasz Terlikowski, o. Michał Legan, Łukasz Adamski, Arnaldo Casali. Panel poprowadzi Krzysztof Kunert w czwartek 26 października o 13.00 w DCF. Interesująco zapowiada się także spotkanie z T. Terlikowskim poświęcone o. Maksymilianowi Kolbe (25 października o 13.00 w DCF). Nowością w tym roku jest nagroda publiczności, jaka zostanie przyznana przez widzów głosujących na filmy konkursowe – ich tytuły zostaną podane 16 października.

Program kolejnych festiwalowych dni na mkff.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama