Pamięć o św. Jadwidze Śląskiej znów jest bardzo żywa w świadomości wiernych archidiecezji wrocławskiej, choć mija 750 lat od jej kanonizacji.
Przygotowując się do organizacji Roku Jadwiżańskiego, próbowaliśmy przewidzieć, co może się wydarzyć. Zakładaliśmy ożywienie kultu św. Jadwigi, ale zaskoczyło mnie – bardzo pozytywnie – jak ten rok jest przeżywany na terenie archidiecezji – mówi ks. Jerzy Olszówka SDS, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, kustosz sanktuarium św. Jadwigi.
Podkreśla, że przejawiało się to i wciąż przejawia na bardzo różnych płaszczyznach. Czymś oczywistym jest kwestia religijna, wiary. – Począwszy od 16 października ubiegłego roku, gdy abp Józef Kupny zainaugurował modlitwą u grobu św. Jadwigi rok jej poświęcony, poprzez uroczyste obchody 750. rocznicy kanonizacji księżnej, która przypadała dokładnie 26 marca, a następnie pielgrzymki osób konsekrowanych, kapłanów, a także planowane obchody centralne za kilka dni – wymienia. Drugą płaszczyzną była kultura – wiele koncertów muzycznych i wystawy poświęcone śląskiej księżnej. Ponadto odbyło się kilka projektów naukowych – sympozja, wykłady i konferencje naukowe oraz konkurs dla dzieci, organizowany przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. – Tych inicjatyw było naprawdę bardzo wiele, a ja nie przypuszczałem, że będzie aż tak duży oddźwięk – zaznacza kapłan. Dodaje też, że przebiegiem Roku Jadwiżańskiego zainteresowały się również media świeckie – telewizja i Polskie Radio Wrocław. – Myślę, że Rok Jadwiżański przyczynił się do pobudzenia aktywności i przypomnienia o tym, jak ważną rolę św. Jadwiga zajmuje w życiu Kościoła i lokalnej społeczności. Wiadomo, że ta okoliczność spowodowała, że o naszej patronce więcej się mówi. Zwłaszcza te oddolne inicjatywy pokazują, że mimo 750 lat, które upłynęły od kanonizacji, jest ona wciąż bliska i jest aktualnym wzorem do naśladowania – podsumowuje ks. Olszówka.
Przedłużenie Roku Miłosierdzia
abp Józef Kupny, metropolita wrocławski Z życia chrześcijańskiego nie da się usunąć wrażliwości na ludzi biednych, chorych i potrzebujących pomocy. Człowiek, który próbowałby oddzielać wiarę w Boga i Ewangelię od miłości bliźniego, popełniałby herezję i nie miałby prawa nazywać siebie uczniem Jezusa Chrystusa. Dla chrześcijanina słowa „miłość” i „miłosierdzie” nie mogą pozostawać jedynie w sferze teorii. Ich praktykowanie powinno natomiast stanowić nieodłączny element każdego rachunku sumienia. (…) Żyjemy w czasach, w których – być może – wielu ludziom, również wierzącym, trudno jest kochać Kościół, ale nie mam wątpliwości, że są to czasy, kiedy potrzebuje on bardzo naszej miłości. Coraz częściej Kościół jest przedstawiany jako instytucja, w której człowiek może zaspokajać swoje potrzeby religijne. (...) Tym, co nas łączy w Kościele, nie są wspólne interesy, ale wiara w Jezusa Chrystusa i braterska miłość. (…) Święta Jadwiga, trzymająca w dłoniach świątynię, jest nie tylko potwierdzeniem, że nie można być chrześcijaninem, izolując się od braci i sióstr. Przypomina także, że każdy jest odpowiedzialny za Kościół w takim zakresie, jaki wynika z jego stanu, pozycji, posiadanych zdolności, umiejętności czy wykształcenia. (…) Każdy pragnie na tyle, na ile potrafi, dołożyć codziennie do tej małej wspólnoty jakąś cząstkę dobra. (z listu zapraszającego do udziału w uroczystościach jadwiżańskich)
Program uroczystości jadwiżańskich
14 października 11.00 – pielgrzymka kobiet – Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego, podczas której pobłogosławione zostaną niewiasty oczekujące potomstwa; 16.30 – zakończenie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Mszy św. przewodniczy abp Józef Kupny, metropolita wrocławski; 15 października – uroczystości centralne 11.00 – Procesja z relikwiami św. Jadwigi i Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza; 16 października 11.00 – pielgrzymka chorych – Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego; 18.00 – przemarsz mieszkańców Trzebnicy z rynku do bazyliki św. Jadwigi; 18.30 – Msza św. na zakończenie Roku Jadwiżańskiego pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, ordynariusza świdnickiego.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się