Dąb, zasadzony 80 lat temu w miejscu pokoju dziecięcego marszałka, jego zdjęcie z gimnazjum, rzeka Mera płynąca obok dawnego dworu – wystawa przy pl. Kościuszki pokazuje świat dzieciństwa Józefa Piłsudskiego.
Rok 2017 jest poświęcony między innymi właśnie jemu, a to ze względu na 150. rocznicę urodzin (żył w latach 1867–1935). Jesteśmy u progu roku 2018 i rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wystawa jest więc wyjątkowo aktualna.
– Nosi tytuł „Zułów na Kresach. Miejsce urodzenia Józefa Piłsudskiego”. Prezentuje zdjęcia położonego na Litwie Zułowa, leżącego ok. 50 km od Wilna, a także zdjęcia archiwalne – fotografie rodziców marszałka, brata Bronisława – wyjaśnia Ryszard Sławczyński, autor zdjęć oraz tekstu katalogu towarzyszącego ekspozycji, dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, popularyzator kultury Kresów Wschodnich, podróżujący tam od ponad 30 lat. – Są to fotografie z moich podróży z lat 2013, 2016, 2017. Dokumentują przestrzeń, gdzie znajdował się dworek, usytuowany w zakolu rzeki Mery. Zobaczymy na nich także kościół św. Kazimierza w Powiewiórce, gdzie J. Piłsudski przyjął chrzest, oraz położony obok cmentarz – dodaje. R. Sławczyński zauważa, że choć postać marszałka jest znana, o pierwszym etapie jego życia niewiele wiemy. Wystawa może to zmienić. Towarzyszy jej katalog ze szczegółowym opisem historii tego miejsca. Przeczytamy tu o dramatycznym pożarze z 1875 r. i sprzedaży majątku Zułów, odkupieniu go przez Związek Rezerwistów w 1934 r. i rozpoczęciu jego odbudowy. W 1937 r. prezydent RP Ignacy Mościcki i Aleksandra Piłsudska posadzili młody dąb, symbol waleczności, w miejscu dawnego pokoju dziecięcego marszałka. Rozpoczęli tym samym funkcjonowanie Narodowego Rezerwatu Pamięci. Wojna pokrzyżowała wszelkie plany, ale w 2005 i 2007 r. Związek Polaków na Litwie zakupił ziemię, na terenie której stał dwór Piłsudskich. Prowadzone prace nawiązują do przedwojennej koncepcji „rezerwatu”. Ekspozycja prezentowana jest od 2 października do 14 listopada w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. gen. T. Kościuszki 10 we Wrocławiu, od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00, w soboty od 12.00 do 18.00.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się