Nie ma wątpliwości, że św. Jadwiga Śląska inspiruje wielu, ale do czego? O tym już 11 października w Centrum Historii Zajezdnia.
- Ideą naszego spotkania jest nie tylko ukazanie historyczne, ale uwzględnienie współczesności. Czy i dlaczego św. Jadwiga nas inspiruje mimo tych setek lat, a więc zmian kulturowych, narodowościowych. Stwarzamy okazję do popularyzacji dziedzictwa naszego regionu - mówi ks. Grzegorz Sokołowski.
Prezes zarządu fundacji "Obserwatorium Społeczne" podkreśla, że wciąż do grobu księżnej w Trzebnicy zdążają tłumy pielgrzymów, nie tylko w październiku, kiedy z Wrocławia na pieszo wędruje do niej ok. 10 tys. ludzi, ale przez cały rok.
- Poprzez tę konferencję chcemy się zastanowić nad współczesną inspiracją św. Jadwigą, dlatego też pojawia się temat miłosierdzia, pojednania i władzy - to charakterystyczne rysy dla tej wspaniałej świętej i naszej patronki - tłumaczy ks. G. Sokołowski.
Jako jeden z organizatorów dodaje, że nie chodzi o wymyślanie nowych faktów, bo historia jest niezmienna, ale pokazanie przejawów kultury, pamięci, dziedzictwa, inspiracji związanych ze św. Jadwigą.
- Jeżeli kult śląskiej księżnej wciąż jest obecny i żywy, to wiemy, że na pewno nie jest ona dla współczesnych ludzi obojętna i z tego założenia wychodzimy podczas naszej konferencji. To jest pewna podstawa. Chcemy pobudzić ludzi do refleksji. By odkryli, w czym dokładnie św. Jadwiga nie jest dla nich obojętna, jakie znaczenie odgrywa w ich życiu - wyjaśnia kapłan.
Wydarzenie więc nie zamyka się tylko w obszarze historii, ale analizuje również pod względem społecznym, religijnym i kulturowym fenomen kultu św. Jadwigi Śląskiej.
Początek konferencji 11 października o 9.30 w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Przypominamy, że spotkanie wpisuje się w obchody Roku Jadwiżańskiego z okazji jubileuszu 750-lecia kanonizacji Patronki Śląska.
PROGRAM