Konferencja "Święta Jadwiga Śląska - pamięć, dziedzictwo, inspiracja"

Nie ma wątpliwości, że św. Jadwiga Śląska inspiruje wielu, ale do czego? O tym już 11 października w Centrum Historii Zajezdnia.

- Ideą naszego spotkania jest nie tylko ukazanie historyczne, ale uwzględnienie współczesności. Czy i dlaczego św. Jadwiga nas inspiruje mimo tych setek lat, a więc zmian kulturowych, narodowościowych. Stwarzamy okazję do popularyzacji dziedzictwa naszego regionu - mówi ks. Grzegorz Sokołowski.

Prezes zarządu fundacji "Obserwatorium Społeczne" podkreśla, że wciąż do grobu księżnej w Trzebnicy zdążają tłumy pielgrzymów, nie tylko w październiku, kiedy z Wrocławia na pieszo wędruje do niej ok. 10 tys. ludzi, ale przez cały rok.

- Poprzez tę konferencję chcemy się zastanowić nad współczesną inspiracją św. Jadwigą, dlatego też pojawia się temat miłosierdzia, pojednania i władzy - to charakterystyczne rysy dla tej wspaniałej świętej i naszej patronki - tłumaczy ks. G. Sokołowski.

Jako jeden z organizatorów dodaje, że nie chodzi o wymyślanie nowych faktów, bo historia jest niezmienna, ale pokazanie przejawów kultury, pamięci, dziedzictwa, inspiracji związanych ze św. Jadwigą.

- Jeżeli kult śląskiej księżnej wciąż jest obecny i żywy, to wiemy, że na pewno nie jest ona dla współczesnych ludzi obojętna i z tego założenia wychodzimy podczas naszej konferencji. To jest pewna podstawa. Chcemy pobudzić ludzi do refleksji. By odkryli, w czym dokładnie św. Jadwiga nie jest dla nich obojętna, jakie znaczenie odgrywa w ich życiu - wyjaśnia kapłan.

Wydarzenie więc nie zamyka się tylko w obszarze historii, ale analizuje również pod względem społecznym, religijnym i kulturowym fenomen kultu św. Jadwigi Śląskiej.

Początek konferencji 11 października o 9.30 w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Przypominamy, że spotkanie wpisuje się w obchody Roku Jadwiżańskiego z okazji jubileuszu 750-lecia kanonizacji Patronki Śląska.

PROGRAM

  • 9.30 - Otwarcie konferencji, słowo wprowadzenia abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski, Rafał Dutkiewicz - Prezydent Wrocławia oraz Marek Długozima - Burmistrz Gminy Trzebnica
  • 10.00 - Życie i dzieło św. Jadwigi Śląskiej (bp prof. dr hab. Jan Kopiec)
  • 10.30 - Trzebnica – bogactwo historii, potencjał przyszłości (Marek Długozima)
  • 10.50 - Piśmiennictwo o św. Jadwidze (prof. UWr dr hab. Wojciech Mrozowicz)
  • 11.10 - Przejawy kultu św. Jadwigi w architekturze i sztuce (dr Dariusz Galewski)
  • 11.30 - Przerwa kawowa
  • 12.00 - Kult liturgiczny św. Jadwigi (ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk)
  • 12.20 - Pamięć o św. Jadwidze w Polsce po li wojnie światowej (prof. PWT dr hab. Kazimiera Jaworska)
  • 12.40 - Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy (ks. prof. PWT dr hab. Bogdan Giemza SDS)
  • 13.00 - Pojednanie wciąż aktualne (Marek Mutor - dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”)
  • 13.20 - Miłosierdzie zasadą społeczną (ks. prof. PWT dr hab. Grzegorz Sokołowski)
  • 13.40 - Władza jako służba (ks. prof. PWT dr hab. Bogusław Drożdż)
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..