Nowy numer 38/2018 Archiwum

Nasi ksiażęta - poznaj ich dzieje

Święto Piastów Śląskich, organizowane z inicjatywy Fundacji Korony Polskiej oraz Stowarzyszenia Zdrowa Rodzina, odbywać się będzie od 8 do 16 października.

Rozpocznie je Msza św. w archikatedrze 8 października o 10.00, pod przewodnictwem ks. prof. Józefa Patera. W programie m.in.: wykład Adama Orzechowskiego o insygniach koronacyjnych oraz prezentacja zrekonstruowanych insygniów Władysława Łokietka (we wtorek 10 października o 17.00 w ratuszu) oraz wykład prof. Ewy Łużynieckiej poświęcony architekturze średniowiecznej doby Piastów (w czwartek 12 października o 18.00 na Papieskim Wydziale Teologicznym).

Projekt ma przybliżyć mieszkańcom Śląska dzieje pierwszej dynastii polskiej. – W tym roku jest wpisany w Rok Jadwiżański i 750. rocznicę kanonizacji św. Jadwigi – mówi Jan Lech Skowera z Fundacji Korony Polskiej. Święta weszła wszak do rodu Piastów przez małżeństwo z Henrykiem Brodatym; kolejni przedstawiciele piastowskiego domu pielęgnowali jej duchowe dziedzictwo. Uczestnicy Święta Piastów są zaproszeni również do udziału w pieszej pielgrzymce do Trzebnicy do grobu św. Jadwigi.

Święto Piastów Śląskich zostało zaplanowane jako cykliczne, doroczne wydarzenie obejmujące różne przedsięwzięcia. Ich podsumowanie będzie miało miejsce zawsze w tygodniu obejmującym dzień piętnastego października.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma