Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jubileuszowe Gaudeamus przejdź do galerii

Studenci z Domu Ziarna rozpoczęli nowy rok akademicki.

Studenci z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej oficjalnie rozpoczęli swoją naukę. Rok akademicki otworzyła inauguracja w poniedziałek 9 października.

- Naszą formację rozpoczęliśmy przed tygodniem, gdy w ubiegłą niedzielę wsłuchiwaliśmy się w fragment Ewangelii o synach posyłanych do winnicy. Pierwszy powiedział że idzie a nie poszedł. Przez to sam siebie pozbawił udziału w dziedzictwie ojca. Drugi syn choć pierwotnie wykazywał opór, ostatecznie zaufał ojcu i poszedł za jego słowem. Przez to wszedł w posiadanie jego królestwa czyli życia. Tę przypowieść Jezusa przyjmujemy jako szczególny punkt odniesienia dla tegorocznej formacji seminaryjnej. W jej trakcie będziemy uczyć się odwracania od własnych projektów życiowych aby przyjmować ten jedynie prawdziwy, który Bóg Ojciec objawił w swoim Synu Jezusie Chrystusie. Ten projekt można poznać tylko wówczas, gdy wejdzie się na drogę Jezusa. Jest to droga paschy. Ona choć wiedze przez ciasną bramę krzyża, daje pewność życia. Jako wspólnota uczniów Pana chcemy już tutaj zdobywać doświadczenie na tej drodze, by później gdy Pan nas pośle do świata, mogli stawać jako świadkowie tajemnicy Chrystusa a nie tylko jej nauczyciele - mówił ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej.

Inaugurację uświetnili przedstawiciele uczelni duchownych z region z prof. Włodzimierzem Wołyńcem, rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Wrocławiu.

Podczas uroczystości trzech kandydatów do kapłaństwa złożyło ślubowanie i stało się studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego. Są to Michał Richter z parafii pw. św. Marcina z Jeleniej Góry, Marcin Diduszko z parafii pw. św. Jacka z Pogorzelisk oraz Aleksander Soból z par. pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Grono pedagogów oficjalnie powiększyło się osoby ks. Robert Serafin oraz ks. Matusz Kopania, którzy podejmując pracę i wykłady dla kleryków złożyli wyznanie wiary.

Wykład inauguracyjny wygłosił abp Józef Kupny metropolita z Wrocławia. Wykład prezentujemy w osobnym artykule.

W obecnym roku akademickim wspólnota seminaryjna będzie świętowała 25. rocznicę powołania do istnienia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Stało się to 25 marca 1993 roku mocą decyzji śp. bp Tadeusza Rybaka.

Gaudeamus igitur w wykonaniu seminarzystów WSD w Legnicy
Jędrzej Rams

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama