GN 43/2020 Archiwum

Przewodnicy po słowie

W poniedziałkowy wieczór spotkali się w DA "Wawrzyny" przewodnicy grup Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Co ustalili?

Hasło tegorocznej Pieszej Pielgrzymki do grobu patronki Śląska brzmi "Słuchaj Jadwigi". Jak zaznacza Wiesław "Kuzyn" Wowk, słuchanie ma rodzić naśladowanie, dlatego podczas konferencji rozważane będą uczynki miłosierdzia, które księżna realizowała w swoim życiu.

W czasie spotkania omówiono plan pielgrzymki. Rozpocznie ją 14 października o godz. 6 w katedrze wrocławskiej krótkie nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu. Po jego zakończeniu i przedstawieniu grup, ok. 6.30 uformuje się kolumna według wskazanej przez braci porządkowych kolejności. Strefa ciszy jest przewidziana tradycyjnie na początku drugiego etapu, po wyjściu Krzyżanowic. W grupach, na całej trasie, pojawią się wolontariusze z Papieskiego Wydziału Teologicznego, którzy będą reklamować uczelnię i ...rozdawać krówki.

Na wszystkich postojach sprzedawane będą znaczki pielgrzymkowe w cenie 2 zł, a także książki, różańce i śpiewniki. Będzie też możliwość zakupienia gorącej czekolady, kawy i herbaty w pielgrzymkowym food trucku. Punkty będą oznakowane i obsługiwane przez wolontariuszy pielgrzymkowych. Ponadto, przy wejściu na postój w Malinie, będą zbierane przez wolontariuszy ofiary do puszek. Zebrane środki będą przeznaczone na potrzeby pielgrzymki (znaczki pocztowe, druk plakatów, zakup kopert, paliwo, naprawę tablic pielgrzymkowych, zakup sprzętu nagłośnieniowego, wynajem kabin TOI TOI, które będą ustawione w Malinie, Wysokim Kościele i w Trzebnicy itp.).

Planowane dojście czoła pielgrzymki do Trzebnicy planowane jest ok. 15.30. Wówczas każda grupa uda się do bazyliki i grobu św. Jadwigi, a potem na plac pielgrzymkowy przy ołtarzu polowym. O 16.30 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Na zakończenie Eucharystii, przed błogosławieństwem, zostaną wręczone odznaczenia - Medale św. Jadwigi Śląskiej - najwyższe odznaczenie archidiecezji wrocławskiej ustanowione w tym roku przez metropolitę wrocławskiego. Zostanie ono wręczone osobom świeckim i konsekrowanym, a także instytucjom i osobom prawnym.

Na zakończenie Mszy św. będzie także krótkie przemówienie przedstawiciela Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Św. Jadwidze Śląskiej, na wniosek kapituły Civi Honorario, nadano tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska (więcej czytaj TUTAJ).

Po Eucharystii, o 19.02, z dworca kolejowego w Trzebnicy odjedzie specjalny pociąg Kolei Dolnośląskich. Bilety będzie można nabyć na trasie pielgrzymki u braci porządkowych (tzw. zielonych - umundurowanych) w cenie zależnej od długości trasy. Z parkingu przy markecie "Dino" odjadą do Wrocławia również autobusy - bilet do kupienia u kierowcy w cenie 6 zł.

Ustalone zostały również terminy Mszy św. "pielgrzymkowych" w katedrze wrocławskiej. Najbliższe będą odprawione 20 października, 17 listopada i 15 grudnia.

Więcej informacji o tegorocznych uroczystościach jadwiżańskich, o pielgrzymce trzebnickiej oraz ciekawostek związanych ze św. Jadwigą Śląską można znaleźć na www.wroclaw.gosc.pl/Uroczystosci-jadwizanskie.

Już jutro opublikujemy informacje o trasie pielgrzymki, planowanych postojach i utrudnieniach drogowych w związku z przemarszem kolumny.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama