Nowy numer 43/2020 Archiwum

Mocne plany na przyszłość

Na początku roku szkolnego opiekunowie Szkolnych Kół Caritas programowali całoroczny plan działań dla młodych wolontariuszy.

O wzbudzaniu ciekawości i potrzebie przebaczenia mówił podczas Eucharystii w homilii ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczynając spotkanie z opiekunami Szkolnych Kół Caritas.

- Każdy z was ma zadanie podobne do Jezusa, do niego też zwracano się: Nauczycielu - wskazywał ks. Dariusz. - Dziś łatwiej używa się słowa lider niż nauczyciel, ale w gruncie rzeczy zadania pozostają te same i dla was ­- podkreślił zwracając się do nauczycieli - opiekunów SKC.

Dla skuteczniejszego i planowego działania SKC podczas spotkania omawiano i przedyskutowano udział i możliwość zaangażowania się w szereg akcji organizowanych przez wrocławską Caritas. Dobrym otwarciem dyskusji było wspomnienie pielgrzymki do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy, które wywarło ogromne wrażenie na uczniach - wolontariuszach. W przyszłym roku, pod koniec maja, zorganizowany zostanie zjazd dla wolontariuszy SKC połączony z grą terenową organizowaną przez samych uczniów. Spotkanie przygotowujące zjazd zaplanowano zostało na luty.

Duży nacisk został położony na rozpoczynającą się akcję Rozpal Ciepło Bożego Narodzenia w domach poszkodowanych przez nawałnice. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej z Caritas Diecezji Pelplińskiej poprzez akcję chcą dotrzeć z pomocą do osób potrzebujących z diecezji pelplińskiej, które poniosły straty w sierpniowych nawałnicach. W chwili obecnej wielu rodzinom udało się zabezpieczyć dach nad głową, zabraknie im jednak środków na ogrzanie domów zimą. Sami nie są w stanie udźwignąć ciężaru jaki przyniósł im żywioł natury.

Nauczyciele zgłosili też chęć zaangażowania uczniów w akcję: "Plecak to mój dom". Plecak to cały mój dom - tak o plecakach mówią osoby bezdomne. To właśnie w nim muszą zmieścić cały swój dobytek: odzież, żywność, przybory higieniczne i wszystko to, co będzie im potrzebne na najbliższe dni, aby w każdej chwili móc wziąć swój plecak i mieć go ze sobą przez cały dzień i noc. Plecaki można dostarczyć do Łaźni Caritas przy ul. Katedralnej 7.

Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator Szkolnych Kół Caritas przybliżył sposoby zaangażowania się w zbiórki żywności, akcję Talent Miłosierdzia, Wrocławską Wigilię czy akcję mikołajkową. Nauczyciele z ponad 20 szkół zadeklarowali gotowość przygotowania upominków dla osób najuboższych, które przychodzą na Wrocławską Wigilię. Ustalono, że termin przekazywania podarunków mija 20 grudnia.

Podkreślona została też potrzeba wypracowania nowej narracji dotyczącej sensu jałmużny w jej ujęciu chrześcijańskim. Dziś, zdaje się, że dzieci kojarzą jałmużnę z latami szkolnymi, kiedy organizowane były zbiórki drobnych datków. Tymczasem dla chrześcijanina jałmużna pozostaje jednym z trzech najważniejszych dzieł pokutnych i sposobem zbliżania się do Boga. Jest ona owocem postu - wyrzeczenia, które bez tego wymiaru staje się zwykła dietą, czy wstrzemięźliwością. Tymczasem jej sens jest o wiele głębszy. To w młodych ludziach trzeba wyrobić to przekonanie o wadze jałmużny, która powinna być stałym i zwyczajnym gestem w każdym chrześcijańskim domu.

Dlatego szereg pomysłów na pomoc podczas akcji takich jak Dzień Chorego czy Wrocławska Wigilia ma pomóc samym wolontariuszom w odkryciu sensu ich posługi a ich kolegom pokazać jak ciekawą może być działalność w Szkolnym Kole Caritas.

Obecnie w archidiecezji wrocławskiej działają 42 Szkolne Koła Caritas, kolejne dwa są w trakcie powstawania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama