Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Gdy nadchodzi pora wyboru

W dzień 116. urodzin Edyty Stein w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem m.in. nauczycieli i absolwentów działającego do niedawna salezjańskiego gimnazjum im. św. Edyty Stein we Wrocławiu.

To królewska godność – nieść przez życie krzyż – mówił przewodniczący Eucharystii ks. Jan Gondro, nawiązując do homilii wygłoszonej przez kard. Joachima Meissnera w 2012 r., z okazji 70. rocznicy śmierci E. Stein w Auschwitz. „Nie ma w Kościele takiego powołania, by być obserwatorem Chrystusowej męki. Jest za to powołanie do współuczestniczenia w Jego męce. I to było wielkim życiowym powołaniem siostry Benedykty od Krzyża. Ona go sobie nie wybrała. To powołanie zostało jej zadane a ona je przyjęła. Ona została pobłogosławiona krzyżem i stała się wielkim błogosławieństwem dla nas, dla całej Europy i dla całego świata” – mówił wówczas kardynał, przypominając, że, podobnie jak Edyta, urodził się we Wrocławiu, a zamieszkał po latach, jak i ona, w Kolonii.

Ks. Jan Gondro zaprosił zebranych także do wysłuchania słów św. Jana Pawła II poświęconych Edycie. To polski papież ogłosił ją w 1887 r. błogosławioną, w 1998 r. świętą, a rok później – patronką Europy. „Edyta Stein, pochodząca z rodziny żydowskiej, porzuciła błyskotliwą karierę naukową, by zostać karmelitańską mniszką, przybierając imię Teresy Benedykty od Krzyża i zmarła w obozie zagłady w Oświęcimiu, jest symbolem dramatów Europy naszego stulecia” – mówił w 1999 r.

– Przyszliśmy podziękować Bogu za Jej urodziny i nauczyć się przyjmować krzyże, które Bóg stawia na naszej drodze – stwierdził salezjanin, zapraszając zebranych do swoistego rachunku sumienia: czy umiemy, nie szukając krzyża, jednak przyjmować ten, który wpisany jest w naszą codzienność? Czy wytrwale szukamy prawdy? Czy stać nas na bezinteresowny dar z siebie? Czy staramy się – zgodnie ze słowami Edyty – być jak czysta szyba, przez którą może przeświecać Boże światło, czyniąc z nas swoje „okno” dla świata?

„Bądźcie czujni! Wasze życie nie jest niekończącym się dniem otwartych drzwi! – wołał Jan Paweł II w czasie Mszy św. kanonizacyjnej. – Wsłuchujcie się w głos swego serca! Nie zatrzymujcie się na powierzchni, ale docierajcie do głębi rzeczywistości! A kiedy nadejdzie pora, miejcie odwagę dokonać wyboru! Bóg czeka na was, byście złożyli swoją wolność w Jego dobrych dłoniach”.

Gdy nadchodzi pora wyboru   Obraz Edyty Stein w kościele św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa. Podczas pobytu we Wrocławiu mieszkała niedaleko świątyni, tu przychodziła na poranne Msze św. Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy