Nowy numer 22/2023 Archiwum

Edyta inspirująca

Obejrzymy ją na ekranie, w otoczeniu wrocławskich kamienic, nad Odrą i w pociągu, w gustownym kapelusiku i zakonnym welonie. A także na scenie umieszczonej w "jej" kościele - przy ul. B. Prusa we Wrocławiu.

Historia Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża, w multimedialnym spektaklu w reżyserii Roberta Skolmowskiego zostanie zaprezentowana w nowoczesnej, atrakcyjnej także dla młodych formule. Spektakl „Synagoga 22” będzie można obejrzeć w kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu 10, 11 i 12 listopada. – Na wydarzenie złoży się zarówno film emitowany na dużym ekranie (ze zdjęciami autorstwa Wojciecha Hejny), muzyka Adama Barona oraz Kuby Sojki, jak i gra aktorska. W roli Edyty wystąpi Magda Skiba, aktorka Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – mówi Marian Skutnik, autor sztuki, która stała się inspiracją całego przedsięwzięcia. Gościnnie wystąpi także Piotr Baron, znany wrocławski muzyk jazzowy.

– Tytuł wyraża łączność „starego” z „nowym” – wyjaśnia M. Skutnik. – Pierwszy człon, „synagoga”, to odwołanie do wychowania Edyty w rodzinie, w kulturze żydowskiej, natomiast „22” nawiązuje do roku 1922, kiedy przyjęła chrzest. W jej życiu spotykają się Stary i Nowy Testament, istnieje spójność doświadczenia religijnego, wierność korzeniom i otwartość na nowe. Była wierna „obsesyjnemu” dążeniu do prawdy. Po to się narodziła, by jej nieustannie szukać.

– Spektakl prezentowany będzie 10, 11 i 12 listopada. W piątek i sobotę o 20.00, a w niedzielę – o 20.30 – wyjaśnia ks. Jerzy Witek, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein, które jest organizatorem przedsięwzięcia wraz z Fundacją „Siloam” na Rzecz Rozwoju Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Miejsce prezentacji jest nieprzypadkowe – Edyta modliła się w kościele św. Michała Archanioła, znajdującym się blisko jej domu przy obecnej ul. Nowowiejskiej (który również odgrywa swoją rolę w spektaklu); tu także znajduje się obecnie jej kaplica. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci głównej bohaterki.

Warto już zainteresować się zakupem biletów. Wkrótce będzie to można zrobić drogą elektroniczną; będą dostępne także w wybranych terminach przy niektórych kościołach (5 listopada przy kościele św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa). Aktualne informacje na: www.synagoga22.pl.

SYNAGOGA 22 - TRAILER
Synagoga 22

Edyta inspirująca   Jako karmelitanka bosa Archiwum organizatorów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast