GN 42/2020 Archiwum

Abp Kupny przewodniczył uroczystościom odpustowym w Berlinie

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. w katedrze pw. św. Jadwigi w Berlinie. Tym samym wspólnie z abp. Heinerem Kochem hierarchowie uroczyście zakończyli obchody 750-lecia kanonizacji księżnej z Trzebnicy.

Witając abp. Kupnego w stolicy Niemiec metropolita Berlina określił św. Jadwigę budowniczynią mostów (Brückenbauerin) pomiędzy Polakami i Niemcami. Dodał także, iż diecezja berlińska swoje korzenie ma we Wrocławiu i ta świadomość towarzyszy wiernym zza naszej zachodniej granicy.

Pasterz Kościoła wrocławskiego w homilii, przypominając życiorys świętej, zwrócił uwagę, iż jej figura nieprzypadkowo została umieszczona przy moście prowadzącym na Wyspę Tumską we Wrocławiu. – To świadectwo tego, iż Patronka Śląska od samego początku była postrzegana jako ta, która łączy braci wierzących w Chrystusa, a mieszkających na wschodnim i zachodnim brzegu Odry – mówił abp Kupny, dopowiadając, że dziś ten rys osobowości św. Jadwigi jest szczególnie potrzebny nie tylko Polakom i Niemcom, ale całej Europie. – Umiejętność budowania mostów i tworzenia tym samym kultury spotkania jest czymś co powinno charakteryzować chrześcijan w każdym zakątku ziemi – podkreślił wrocławski metropolita.

Abp Kupny przewodniczył uroczystościom odpustowym w Berlinie   Kielich mszalny z 1931 r. znajdujący się w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Jego kopia trafiła do katedry w Berlinie. WKS Na zakończenie Eucharystii abp Kupny ofiarował katedrze berlińskiej kopię kielicha mszalnego z 1931 r., znajdującego się w matce kościołów wrocławskich. – Eucharystia zawsze łączy braci – zaznaczył ksiądz arcybiskup. – Nie można Jej sprawować, zapominając o słowach Pana Jezusa: "Aby byli jedno" – dodał, życząc, by kielich i świadomość, że w takim samym naczyniu sprawuje się Msze święte w katedrze wrocławskiej były jeszcze jednym znakiem więzi pomiędzy diecezjami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama