GN 42/2020 Archiwum

Ciepło nie tylko na święta

Wrocławska i pelplińska Caritas zainaugurowały akcję „Rozpal ciepło Bożego Narodzenia”. Chodzi o wsparcie osób poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach poprzez zakup opału.

W nocy z 11 na 12 sierpnia dotknął nas kataklizm. Bardzo poważnie zdewastowane zostały Bory Tucholskie, ale i Kaszuby – wspomina ks. Grzegorz Weis, dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej.

Wichura zniszczyła całkowicie 80 domów, dorobek całego życia wielu ludzi. Zmagali się oni z traumą, a w skrajnych przypadkach z myślami samobójczymi. Kapłan dodaje, że każda tragedia, która się wówczas wydarzyła, to osobna historia. Zadanie, jakie stoi teraz przed poszkodowanymi, to jak najszybsze pozbieranie się. Nie jest to jednak możliwe bez wsparcia z zewnątrz. Na szczęście akcja pomocowa ruszyła praktycznie od razu z wielu różnych stron – od państwa, ale przede wszystkim od ludzi dobrej woli. – W kryzysowym momencie darczyńcy nie zawiedli. Solidarność ludzka była wręcz nie do opisania. Każdego dnia nasze konta się wypełniały – opowiada. Po kilkunastu tygodniach od tamtych wydarzeń Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Caritas Diecezji Pelplińskiej zainicjowały wspólnie akcję „Rozpal ciepło Bożego Narodzenia”. – Te pieniądze, które poszkodowani zwyczajowo mieli przeznaczone na zakup opału na zimę, wydali na remonty domów. Dzisiaj często nie mają czego włożyć do pieca. Są to tereny położone głęboko w lasach, gdzie nie ma instalacji gazowych – mieszkańcy palą drzewem i węglem. Chcemy wesprzeć tych ludzi zakupem opału, by w miarę możliwości święta Bożego Narodzenia były jak najcieplejsze. W jaki sposób można rozpalić ciepło na święta? Ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas, podkreśla, że jest to bardzo proste. Informacje znajdują się na stronie www.caritas.wroclaw.pl. Po uzbieraniu odpowiedniej sumy zostanie wybrany dostawca węgla. – Informacje i druk przekazu znajdują się również na ulotkach, które można znaleźć w kościołach parafialnych – wyjaśnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama