Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie szczędź grosza na dobro

Modlitwa przy grobach bliskich zmarłych w najbliższych dniach daje także okazję do wsparcia najuboższych oraz Polaków za wschodnią granicą.

Tradycja listopadowej kwesty organizowanej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Wrocławskie sięga 1995 roku, czyli ma już 22 lata. Zebrane fundusze przeznaczone są na schronienie i wyżywienie dla osób bezdomnych w okresie jesienno-zimowym. M.in. na ciepłą odzież czy na ogrzewanie.

Wolontariusze TPBA będą kwestować 29 października i 1 listopada na cmentarzach: Osobowickim, Kiełczowskim oraz na parafialnym na Sępolnie w godzinach od 10 do 16, a na Cmentarzu Grabiszyńskim od 10.30 do 16.30.

Wolontariusze zmieniają się co 2 godziny i stoją zawsze parami. Będą mieć ze sobą podpisaną i zaplombowaną puszkę z numerem pozwolenia, swój identyfikator oraz ulotki.

Uwaga! Towarzystwo poszukuje jeszcze wolontariuszy: jednej osoby na Cmentarz Kiełczowski 29 października od  godziny 10 do 12 i dwóch osób w godzinach 12-14.

Przypominamy przy tym, że 6 listopada rozpoczyna działalność ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy ul. Gajowickiej we Wrocławiu. Od 5 lat Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Wrocławskie bierze na siebie ciężar obsługi tego miejsca.

- Ogrzewalnia pozwala zdecydowanie poprawić sytuację w placówkach całorocznych i schroniskach. Trafiają tam ludzie z prosto z ulicy. Dysponujemy setką miejsc, zarówno dla kobiet i mężczyzn. Te osoby niechętnie korzystają z instytucjonalnej pomocy, a tylko złe warunki atmosferyczne skłaniają ich do przyjścia - mówił w TVP 3 Wrocław, Aleksander Pindral, prezes Koła Wrocławskiego TPBA.

We Wrocławiu od 28 do 29 października i 1 listopada pojawią się na wrocławskich nekropoliach wolontariusze stowarzyszenia „Odry- Niemen". Zorganizują oni na trzech cmentarzach kwesty na tzw. "Kresowe Zaduszki". Będzie można ich spotkać na Cmentarzu Osobowickim przy kwaterach 81A i 120, przy Krzyżu Katyńskim oraz przy wejściu od strony ul. Łużyckiej. Na Cmentarzu Grabiszyńskim przy bramie głównej. Na cmentarzu przy ul. Smętnej przy głównym wejściu.

Wrocławskie stowarzyszenie odwiedza polskie mogiły na Łotwie, Litwie, Białorusi i Ukrainie, zapalając tam kilkanaście tysięcy zniczy. - W tamtym roku na samej Wileńszczyźnie zostawiliśmy ok. 5 tys. zniczy - mówi Ilona Gosiewska.

Pieniądze z kwest będą przeznaczone nie tylko na zakup samych zniczy, ale na organizację wszystkich wypraw oraz na potrzeby kombatantów z Białorusi.

- Do końca listopada można przynosić jeszcze znicze do siedziby stowarzyszenia, od poniedziałku do piątku, od godz. 10 do 17 przy ul. Kościuszki 35f we Wrocławiu - dodaje I. Gosiewska.

Oprócz kwesty i zbiórki zniczy zapraszamy także w imieniu Stowarzyszenia „Odra-Niemen” na sprzątanie kwater ofiar komunizmu na Cmentarzu Osobowickim przed świętem „Wszystkich Świętych”, które odbędzie się w sobotę 28 października od godz. 11.

#kwesta — Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
Brat Albert Wrocław

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama