Wydarzenie wraca po 10-miesięcznej przerwie na kulturalną mapę Wrocławia. "Gość Niedzielny" jest patronem medialnym cyklu.
W niedzielę 29 października o godz. 18 w kościele pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu odbędzie się wykład dr hab. Joanny Subel z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pt. "Muzyka w kościołach ewangelickich Wrocławia w XIX i pierwszej połowie XX wieku".
W części muzycznej zaprezentuje się chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety. Na organach zagra Marek Pilch. Koncert nosi tytuł "Muzyka Reformacji". Wstęp jest wolny.
Usłyszymy:
J. Pachelbel - Singet dem Herrn
J.S. Bach - Der Geist hilft
H. Schütz - Cantate Domino
M. Reger - Fantazja chorałowa: Ein feste Burg ist unser Gott, op. 27
H. Schütz - Singet dem Herrn
J. S. Bach - Komm, Jesu, komm
_________
Wrocławski chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses został założony przez Edmunda Kajdasza w 1966 roku. Pod kierunkiem obecnego dyrygenta Piotra Karpety (od 1991) chór został zmniejszony do 17 śpiewaków, by móc zgodnie z aktualnymi tendencjami wykonawczymi prezentować muzykę dawnych epok. Artyści zespołu występują także w mniejszych składach, od 4 do 12 osób, współpracują z innymi zespołami w Polsce i za granicą, a także występują jako soliści. Repertuar zespołu liczący ponad 1000 pozycji obejmuje całą muzykę Europy od średniowiecza po muzykę współczesną.
Zespół dał już ponad 2500 koncertów, dokonał ponad 100 nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (ponad 40 płyt), występował na licznych festiwalach (m.in. 36 razy na festiwalu Wratislavia Cantans). Podczas swych podróży zagranicznych odwiedził większość krajów europejskich, a także Izrael, Turcję, Gruzję, Armenię, Azerbejdżan i Meksyk. Nagrana w 2007 roku płyta z cyklu Musica Claromontana vol. 21 z utworami Józefa Elsnera otrzymała nominację do nagrody Fryderyk. W ostatnich latach zespół wystąpił m.in. na festiwalach Warszawska Jesień, Gaude Mater (po raz 8.), Musica Polonica Nova, Legnica Cantat, World Music Days, Wratislavia Cantans (inauguracja 2015) i nagrał 5 kolejnych płyt (m.in. utwory chóralne Rafała Augustyna). W latach 2014-2016 zespół realizował projekt Rudolphina (prezentacja XVII-wiecznych zbiorów muzycznych księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa).
Piotr Karpeta ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie pracował później jako asystent. Przez 10 lat był chórmistrzem w Filharmonii Opolskiej, przygotowując kilkadziesiąt programów koncertowych oraz nagrań. Od 1991 roku jest dyrektorem Wrocławskich Kameralistów, prowadzi chór Cantores Minores Wratislavienses. Jest współzałożycielem i solistą zespołu Ars Cantus oraz Chóru Męskiego Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu Oktoich. Występował jako dyrygent i śpiewak w ponad 20 krajach, brał udział w wielu programach zarejestrowanych przez Polskie Radio i Telewizję Polską oraz w kilkudziesięciu nagraniach płytowych. Odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
www.kameralisci.pl