Nowy numer 28/2018 Archiwum

By uratować świątynię

W najbliższą sobotę, 4 listopada, we Wrocławiu odbędzie się spotkanie "Syberia nieoczywista" - wydarzenie promujące zbiórkę funduszy na rzecz odbudowy spalonego polskiego kościoła na Syberii. Akcję "Syberyjski Białystok-zmartwychwstanie" koordynuje wrocławianka Agnieszka Kaniewska.

Spotkanie „Syberia nieoczywista” odbędzie się o 19.00 w Wędrówki Pub, przy ul. Podwale 37/38 we Wrocławiu. Gościem będzie ambasador akcji, Krzysztof Suchowierski, podróżnik, zdobywca dwóch wyróżnień na Festiwalu Podróżniczym KOLOSY w kategorii „Wyczyn Roku”. W 2014 r., wraz z dwoma Rosjanami przejechał w zimie przez Jakucję, realizując projekt „Drogami Pamięci”. W 2015 roku ruszył w pogoń za zorzą polarną przez Kołymę – na nartach. Wrocławianka Agnieszka Kaniewska opowie o syberyjskim Białymstoku. Towarzyszyć im będzie Anna Sitnikova, prawnuczka dobrowolnych przesiedleńców, dziś mieszkająca we Wrocławiu.

Agnieszka Kaniewska, badaczka polskich śladów na Syberii, w sierpniu 2014 r. wyjechała do Rosji na trzy lata. Kiedy w kwietniu br., tuż po Wielkanocy, w polskiej wiosce Białystok na Syberii, doszczętnie spłonął drewniany kościół zbudowany przez Polaków w 1908 r., postanowiła zaangażować się w jego odbudowę.

Syberyjski Białystok to polska osada, położona w głębi Zachodniej Syberii, ok. 180 km od Tomska. Została założona przez dobrowolnych przesiedleńców z wileńskiej i grodzieńskiej guberni pod koniec XIX w. Do dziś żyją w niej potomkowie osadników sprzed 100 lat. Kościół był dla nich namacalnym symbolem więzi z tradycjami i religią przodków. Świątynia, przez ponad wiek, była niemym świadkiem burzliwych wydarzeń, jakie rozegrały się na tych terenach. Dziś społeczność miejscowości wraz z parafią katolicką z Tomska, prowadzoną przez jezuitów opiekujących się Białymstokiem, zbiera fundusze na odbudowę kościoła. Szacowany koszt odbudowy świątyni to ok. 150 tys. euro.

FB wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1971852113061729/

Pełna informacja o projekcie „Syberyjski Białystok-zmartwychwstanie” znajduje się na stronie: www.belostok-catholic.ru/pl 

Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku liczą na pomoc rodaków   Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku liczą na pomoc rodaków Materiały organizatorów

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma