W 2019 r., w 75-lecie wyzwolenia Bredy - miasta partnerskiego Wrocławia, obok Polskiego Cmentarza Honorowego przy Etenseeban powstanie Memoriał ku czci zmarłego w 1994 r. generała Maczka.
Będzie to centrum upamiętniające gen. Stanisława Maczka (General Maczek Memorial). Nie będzie to wyłącznie sam pomnik, ale większa budowla z wbudowaną tablicą informacyjną prezentującą historię wyzwolenia Bredy przez polskie oddziały.
- Chcemy opowiadać o tym, jak Polacy walczyli o Europę, jak wyzwalali europejskie miasta. Wrocław wesprze ten projekt - zadeklarował w Bredzie Rafał Dutkiewicz.
Prezydent Wrocławia brał udział w obchodach 73. rocznicy wyzwolenia miasta przez polskich żołnierzy. Delegacja z Wrocławia złożyła kwiaty przy tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisław Maczka, którzy 73. lata temu wyzwolili holenderską Bredę.
W ramach obchodów w ulicami Bredy przeszła defilada, która kończy się zwykle przy tzw. polskim czołgu, a w Wilhelmina Park zorganizowano spotkanie zatytułowane „Oddajemy cześć wyzwolicielom Bredy”. Kościół St. Laurentiuskerk został z tej okazji nadzwyczajnie przystrojony, przy ołtarzu stanęła plakieta z napisem „Dziękujemy Wam Polacy”.
Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym odbył się apel poległych. Wzięło w nim udział m.in. pięciu polskich kombatantów, żołnierzy dywizji gen. Maczka. Prezydent Wrocławia i burmistrz Bredy Paul Depla podpisali list intencyjny o dalszej współpracy.
- Wspólne działania w ramach partnerstwa miast rozszerzyliśmy o kwestie poświęcone zmianom klimatycznym. To szczególne wyzwanie w XXI wieku, a dobre relacje pomiędzy miastami powinny przełożyć się na ciekawe projekty w tym temacie - powiedział Rafał Dutkiewicz
Rys historyczny:
W październiku 1944 r. dowodzona przez gen. Stanisława Maczka 1. Polska Dywizja Pancerna przekroczyła granicę belgijsko-holenderską i ruszyła w kierunku ujścia Mozy. Wcześniej Polacy wyzwolili m.in. Ypres i Gandawę.
Wyparcie Niemców z Bredy nie było łatwym zadaniem, bowiem uczynili oni z niej silny punkt oporu. Walkę utrudniał poprzecinany kanałami teren. Ponadto Polacy nie chcieli zniszczyć zabudowy pięknego miasta. We wspomnieniach podkomendni gen. Maczka pisali, że zakazał on używania armat czołgowych, Polaków nie wspierało ani lotnictwo, ani artyleria. W dwudniowych walkach zginęło 151 polskich żołnierzy.
Holendrzy przyjęli wyzwolicieli z entuzjazmem. Po wojnie wielu polskich pancerniaków osiadło w mieście lub w okolicy. Na miejscowym cmentarzu wojskowym pochowanych jest 160 z nich. W Bredzie, między swoimi żołnierzami, kazał się pochować gen. Stanisław Maczek, który zmarł w 1994 r. w Wielkiej Brytanii.
Umowę partnerską o współpracy między Wrocławiem, a Bredą podpisano w 1991 r. Dotyczy ona obustronnej wymiany oraz współpracy w dziedzinach: kultury, ekonomii, ochrony środowiska i oświaty.