Nowy numer 4/2023 Archiwum

Słowo Boże, ołtarz i miłosierdzie

Z rąk bp. Jacka Kicińskiego dwóch kleryków salwatoriańskich przyjęło w Bagnie święcenia diakonatu.

 W kaplicy seminaryjnej biskup Jacek Kiciński udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom szóstego roku Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie.

W czasie uroczystej Mszy św. po odczytaniu Ewangelii ksiądz prowincjał Piotr Filas przedstawił biskupowi kandydatów i wyraził prośbę o udzielenie im święceń diakonatu.

Następnie w homilii bp. Jacek przedstawił trzy płaszczyzny posługi diakona. Pierwszą z nich jest głoszenie Słowa Bożego i życie nim na co dzień. Druga to ołtarz - diakon udziela niektórych sakramentów, sprawuje pogrzeby i posługuje przy Eucharystii.

- Trzecią płaszczyzną jest miłosierdzie, do którego nowi diakoni są szczególnie zobowiązani jako zakonnicy mający nieść radość i pomoc drugiemu człowiekowi -zwrócił uwagę bp Jacek Kiciński. 

Po homilii akolici złożyli przyrzeczenia celibatu, modlitwy Liturgią Godzin oraz posłuszeństwa ordynariuszowi i wyższemu przełożonemu. Następnie upadli na twarz, a cały zgromadzony w kaplicy lud wiernych modlił się za nich Litanią do Wszystkich Świętych. Po niej nastąpił istotny akt sakramentu.

Biskup nałożył na każdego ręce, a następnie odmówił modlitwę konsekracyjną. Nowi diakoni zostali ubrani w dalmatyki, a biskup przekazał im Ewangelię, której sługami się stali przez święcenia.

Nowymi diakonami zostali: Mario Lainez z Hondurasu i Marek Sawicki z Warszawy.

Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście udali się na wspólne świętowanie, aby wyrazić ogromną radość z nowo wyświęconych diakonów. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli władz zakonnych, współbraci salwatorianów, a przede wszystkim najbliższej rodziny i przyjaciół diakonów.

Nowo wyświęconym diakonom życzymy obfitości łask Bożych i błogosławieństwa oraz niegasnącego zapału do odkrywania w sobie charyzmatu służby względem tych, do których są posyłani.

Słowo Boże, ołtarz i miłosierdzie   Msza św. z udzieleniem święceń diakonatu w kaplicy seminarium w Bagnie Archiwum seminaryjne

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy