Nowy numer 49/2020 Archiwum

Szybciej i komfortowo

Seniorzy w Henrykowie z nostalgią wspominają windę, którą kiedyś jeździł św. Jan Paweł II, od dziś wozić ich będzie szybsza i nowocześniejsza. Poświęcił ją abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Msza św. na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 r. utkwiła wrocławianom w pamięci z wielu względów. W Henrykowie, gdzie mieści się Dom Pomocy Caritas im. Św. Jadwigi, ta pielgrzymka kojarzyła się z windą, którą Ojciec Święty wjeżdżał na miejsce sprawowania Eucharystii. Urządzenie zostało następnie zamontowane w Domu Caritas i przez ostatnie 20 lat woziło podopiecznych.

Staraniem abp. Józefa Kupnego udało się pozyskać środki na zainstalowanie nowej, szybszej i większej windy. - Chciałbym aby Henryków był przyjazny wszystkim odwiedzającym go osobom - mówił metropolita wrocławski, - Bardzo się cieszę, że również takie miejsca stają się coraz bardziej komfortowe i przyjazne seniorom.

Po wymianie windą mogą się nią przemieszczać jednocześnie dwie osoby niepełnosprawne. - Dzięki temu po śniadaniu szybciej można przemieścić się do świetlicy na tradycyjną filiżankę kawy - cieszą się pensjonariusze.

- To ważne udogodnienie –podkreśla Anna Lewandowaska, Dyrektor Domu Opieki. ­­- Dzięki niej wszyscy pacjenci mogą przemieścić się w kilkanaście minut między piętrami, zejść na posiłek, wyjechać na świetlicę czy do kaplicy.

Stara, historyczna winda nadal będzie służyć ale już jako eksponat w filii Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Henrykowie w auli papieskiej.

Dom Opieki św. Jadwigi Śląskiej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie został powołany do życia w 1998r. Przebywa w nim 73 osoby zarówno mężczyźni jak i kobiety. Na terenie domu znajduje się kaplica, pokój dziennego pobytu, dyżurka lekarska, pokoje dwu-trzy- i cztero- osobowe z węzłami sanitarnymi. Mieszkańców odwiedza m.in. lekarz rodzinny, psychiatra i lekarz rehabilitacji. Na miejscu jest oddział rehabilitacji. Mieszkańcami opiekuje się 50 osób personelu.

Dom sprawuje całodobową opiekę. Zapewnia realizację usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających i jest przeznaczony dla osób przewlekle somatycznie chorych. Pomocą mieszkańcom służy pracownik socjalny.

Szybciej i komfortowo   Od teraz podopieczni ośrodka będą mogli szybciej się przemieszczać. archiwum wrocławskiej Caritas

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama