Nowy numer 28/2018 Archiwum

Szybciej i komfortowo

Seniorzy w Henrykowie z nostalgią wspominają windę, którą kiedyś jeździł św. Jan Paweł II, od dziś wozić ich będzie szybsza i nowocześniejsza. Poświęcił ją abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Msza św. na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 r. utkwiła wrocławianom w pamięci z wielu względów. W Henrykowie, gdzie mieści się Dom Pomocy Caritas im. Św. Jadwigi, ta pielgrzymka kojarzyła się z windą, którą Ojciec Święty wjeżdżał na miejsce sprawowania Eucharystii. Urządzenie zostało następnie zamontowane w Domu Caritas i przez ostatnie 20 lat woziło podopiecznych.

Staraniem abp. Józefa Kupnego udało się pozyskać środki na zainstalowanie nowej, szybszej i większej windy. - Chciałbym aby Henryków był przyjazny wszystkim odwiedzającym go osobom - mówił metropolita wrocławski, - Bardzo się cieszę, że również takie miejsca stają się coraz bardziej komfortowe i przyjazne seniorom.

Po wymianie windą mogą się nią przemieszczać jednocześnie dwie osoby niepełnosprawne. - Dzięki temu po śniadaniu szybciej można przemieścić się do świetlicy na tradycyjną filiżankę kawy - cieszą się pensjonariusze.

- To ważne udogodnienie –podkreśla Anna Lewandowaska, Dyrektor Domu Opieki. ­­- Dzięki niej wszyscy pacjenci mogą przemieścić się w kilkanaście minut między piętrami, zejść na posiłek, wyjechać na świetlicę czy do kaplicy.

Stara, historyczna winda nadal będzie służyć ale już jako eksponat w filii Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Henrykowie w auli papieskiej.

Dom Opieki św. Jadwigi Śląskiej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie został powołany do życia w 1998r. Przebywa w nim 73 osoby zarówno mężczyźni jak i kobiety. Na terenie domu znajduje się kaplica, pokój dziennego pobytu, dyżurka lekarska, pokoje dwu-trzy- i cztero- osobowe z węzłami sanitarnymi. Mieszkańców odwiedza m.in. lekarz rodzinny, psychiatra i lekarz rehabilitacji. Na miejscu jest oddział rehabilitacji. Mieszkańcami opiekuje się 50 osób personelu.

Dom sprawuje całodobową opiekę. Zapewnia realizację usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających i jest przeznaczony dla osób przewlekle somatycznie chorych. Pomocą mieszkańcom służy pracownik socjalny.

Od teraz podopieczni ośrodka będą mogli szybciej się przemieszczać.   Od teraz podopieczni ośrodka będą mogli szybciej się przemieszczać. archiwum wrocławskiej Caritas

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma