Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

W takiej kawiarni jeszcze nie byłeś

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i wrocławscy licealiści zapraszają 13 listopada do kawiarni, która przeniesie wszystkich "klientów" do czasów II RP. To znakomita lekcja historii w atrakcyjnym opakowaniu.

Kawiarnia Ziemiańska - wydarzenie w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego - jest pomysłem opiekuna naukowego Koła Historii XX wieku dr hab. Joanny Nowosielskiej-Sobel.

Skąd ta idea? Studenci, zanim przychodzą na studia, robią bardzo dużo ciekawych rzeczy, zaczynając od przedstawień teatralnych na występach kabaretowych kończąc. Na studiach często wpadają w rutynę nauki i życia studenckiego, a koła naukowe kojarzą się większości z referatami i konferencjami. Dlatego aby ich zaktywizować, powstał pomysł projektu "Kawiarni Ziemiańska".

Będzie to nietypowe wydarzenie, ponieważ - oprócz studentów - współtworzą je uczniowie z wrocławskich liceów IX, X i XII. Jednocześnie twórcy będą odbiorcami, ponieważ każdy został zaangażowany w odpowiednią do jego zainteresowań sekcję, np. kabaret, kino, muzyka, kulinaria czy wiele innych, i cały swój czas poświęca na przygotowanie swojego fragmentu projektu, który po połączeniu da spójną całość.

- Przygotowania do tego projektu trwały od czerwca tego roku, a od października nabrały mocnego tempa. Podczas wydarzenia chcemy odzwierciedlić klimat Kawiarni Ziemiańskiej, czyli miejsca charakterystycznego dla elit epoki II Rzeczypospolitej Polskiej - mówi Agnieszka Wrzesińska z Koła Naukowego Historii XX wieku.

Każdy z współtwórców będzie ubrany w strój z epoki. Jak mówią organizatorzy, to pierwsze tego typu wydarzenie w Instytucie Historii UWr, a może w województwie i w całym kraju.

W ramach Kawiarni Ziemiańskiej odbędzie się także konkurs dla szkół, w którym uczniowie będą rywalizować, sprawdzając swoją wiedzę na temat filmu, radia, literatów, a także na wybiegu mody. W realizację tego przedsięwzięcia jest zaangażowanych około 120 osób.

Kawiarnia Ziemiańska będzie czynna 13 listopada od 10.00 do 14.00 w audytorium Instytutu Historycznego UWr przy ul. Szewskiej 49.

Całość organizowana jest pod patronatem "Gościa Niedzielnego".

Plan Kawiarni Ziemiańskiej

10.00 - oficjalne przywitanie gości oraz wprowadzenie do historii II RP,
10.20 - kabaret studencki oraz skecz LO XII,
10.40 - piosenka,
10.45 - audycje radiowe,
11.00 - piosenka,
11.05 - prezentacja filmu o 20-leciu międzywojennym,
11.25-11.40 - przerwa - degustacja potraw oraz prezentacja kół naukowych,
11.40 - literatura w 20-leciu międzywojennym. Po referacie studentek scenki tematyczne przygotowane przez LO X, a następnie konkurs recytatorski,
12.35 - piosenka,
12.40 - pokaz tańców II RP (Zespół Tańca Dawnego UWr),
12.50 - Moda i jej kod kulturowy - prelekcja dr hab. Joanny Nowosielskiej, prof. UWr, oraz pokaz mody,
13.15 - dwie piosenki i filmik o Instytucie Historycznym,
13.30 - przerwa połączona ze zwiedzaniem nowo wyremontowanej części IH dla chętnych,
14.00 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i dyplomów uczestnictwa w projekcie.

Piosenki są wykonywane przez studentów oraz uczniów LO IX. Muzyka będzie grana na żywo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama