13 alumnów I roku wrocławskiego seminarium przyjęło tuniki z rąk abp. Józefa Kupnego. Co oznacza ten obrzęd w życiu Domu Ziarna?
Podczas uroczystej Mszy Świętej, w kościele Wniebowzięcia NMP w Henrykowie, 13 alumnów I roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu przyjęło tuniki z rąk abp. Józefa Kupnego. Jest to pierwsza tak ważna uroczystość na drodze ku kapłaństwu, która stanowi oficjalne rozpoczęcie czasu formacji.
Odtąd klerycy I roku będą nosić tuniki podczas pełnienia funkcji liturgicznych. Tunika nawiązując do białej szaty otrzymanej na chrzcie świętym symbolizuje czystość duszy i przyobleczenie się w Chrystusa. Jest znakiem wstąpienia w poczet alumnów MWSD we Wrocławiu
Zwyczaj ten w archidiecezji wrocławskiej wprowadził kard. Henryk Gulbinowicz, wzorując go na podpatrzonym we Francji obrzędzie nałożenia białej szaty nowicjuszom zakonnym, jako znak włączenia do wspólnoty.
Oprócz dostojników kościelnych w ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, generałowie Wojska Polskiego oraz rodziny i bliscy.
W homilii, ksiądz Bartosz Kasprzyszak, ojciec duchowny Annus Propedeuticus, zachęcał alumnów do tego, aby prosili Pana o mądrość serca, a zebranych wezwał do modlitwy w intencji powołań.
- Nałożenie tuniki było ważnym momentem, przypominającym o potrzebie pracy nad sobą i upodabnianiu się do Chrystusa - mówi kleryk Paweł Nizioł z parafii pw. św. Jadwigi w Węgrach.
- To wielkie przeżycie, zbliżenie się do posługi kapłańskiej i motywacja do doskonalenia w sobie cnót - dodaje kleryk Mateusz Piskorski z parafii pw. Odkupiciela Świata we Wrocławiu.
Przed alumnami jeszcze 6 lat formacji intelektualnej i duchowej, na ten czas otrzymali specjalne błogosławieństwo abp. Józefa Kupnego, aby jak najlepiej przygotować się do kapłaństwa.
Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za powołanych do służby Bożej, dlatego ogarnijmy ich swoją modlitwą.
Tuniki przyjęli:
Zobacz zdjęcia kleryków TUTAJ.