Dzień Ubogiego i Nasza Paka

W Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wiele się dzieje. Rusza mikołajkowa akcja, a wolontariusze z parafialnych zespołów przechodzą szkolenie i planują udział w kolejnych przedsięwzięciach.

„Nasza Paka” to mikołajkowa zbiórka prezentów dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i dotkniętych wykluczeniem. – Chcemy pomóc św. Mikołajowi przygotować dla nich Bożonarodzeniowe prezenty. Dla tych dzieci taki świąteczny prezent będzie bezcennym darem. Dla wielu będą to pierwsze i być może jedyne prezenty w życiu, które staną się wielką radością i ubarwieniem trudnego życia. Ich rodzice często nie pamiętają lub nie mają środków, aby uczcić ten świątecznych czas, który jest przecież czasem wszystkich dzieci – wyjaśniają organizatorzy. Zachęcają, by szkoły przygotowały jedną lub więcej paczek dla dziecka w określonym wieku. Mogą znaleźć się w niej zabawki, gry, puzzle, maskotki, słodycze. – Prosimy aby wszystkie podarki były nowe. Dziś nikt nie chciałby dostać starego misia czy obitego autka – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Prezenty rozda dzieciom św. Mikołaj 23 grudnia, w przededniu Wigilii Bożego Narodzenia. Pomagać mu będzie ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

To już ostatnia chwila, by dołączyć do akcji. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 listopada drogą mejlową oraz telefonicznie: 71 327 13 05, mbrzezicki@wroclaw.caritas.pl.

Tymczasem wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas przygotowywali się do codziennego przyjmowania ubogich 18 listopada na zjeździe we wrocławskim Metropolitalnym Seminarium Duchownym. Uczestniczyli w modlitwie w obecności relikwii świętych nauczycieli miłosierdzia: Faustyny, Jadwigi i Alberta Chmielowskiego, oraz w szkoleniu z dyrektorką wrocławskiego MOPS – Anną Józefiak-Materną, która zachęcała zespoły do zacieśnienia współpracy z terenowymi oddziałami MOPS.

– Wpatrywanie się w życie świętych, ich wybory i ich posługę miłosierdzia jest bezpośrednią i konkretną inspiracją w dziełach pomagania – mówił Paweł Trawka, rzecznik Caritas. – Drugi wymiar to orędownictwo w sprawach naszych podopiecznych, naszych działań i naszych problemów. Oni te problemy podejmowali za życia. Można powiedzieć, że mają doświadczenie w ich rozwiązywaniu, zatem korzystajmy z tej pomocy… Trzeci wymiar to konkretne wzory w naśladowaniu Chrystusa. Oni nie robili nic nowego, po prostu czytali Ewangelię i ją stosowali w swoim życiu.

Członkowie PZC uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył ks. Andrzej Bartos, dyrektor Domu Księży Emerytów, zwracając uwagę m.in. na słowa papieża Franciszka z adhortacji „Evangelii gaudium” o potrzebie włączenia społecznego ubogich.

Wolontariusze zostali zachęceni do wsparcia akcji „Szlachetna Paczka” czy propagowania akcji „Rozpal ciepło Bożego Narodzenia w Domach osób poszkodowanych przez nawałnice” (udało się już zgromadzić na ten drugi cel ponad 40 tys. zł, co umożliwia zakup 100 ton węgla). Wolontariusze będą wkrótce uczestniczyć w składaniu świątecznych pudeł kartonowych oraz pakować do nich żywność, brać udział w prowadzeniu zbiórek w sklepach, w przygotowywaniu świątecznych paczek dla ubogich przed wigilią oraz w organizacji Wrocławskiej Wigilii 24 grudnia. Caritas przygotowuje już także m.in. akcję „Upiecz dobro” (zachęta do przynoszenia słodkich wypieków na plac Solny 6 stycznia). Podczas Orszaku Trzech Króli w tym roku prowadzona będzie zbiórka publiczna na remont jadłodajni Caritas.

Dzień Ubogiego i Nasza Paka  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..