GN 47/2020 Archiwum

Porozmawiajmy o naszej biało-czerwonej wolności

Debata Społeczna: "Wolność - Suwerenność - Niepodległość" poruszy kwestię współczesnego oblicza patriotyzmu i tego, czy potrafimy dziś dobrze spożytkować wywalczoną przez przodków niepodległość.

- Jesteśmy w 100. roku odzyskanej niepodległości i ta rocznica mobilizuje oraz inspiruje nas do debaty na temat wolności, suwerenności i niepodległości - mówi ks. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Zaznacza, że podczas debaty prelegenci nie ograniczą się do podejścia czysto historycznego, ale w chcą podjąć dyskusję, jak obecnie możemy korzystać z wolności, suwerenności i niepodległości, którą nasi przodkowie po burzliwych dziejach odzyskali.

- Pamiętajmy, że te wartości nie zostały nam dane raz na zawsze. Od 1918 roku przeszliśmy przecież okupację niemiecką i zniewolenie Związku Radzieckiego. Od 1989 roku ponownie uczymy się korzystać z niepodległości - dodaje ks. G. Sokołowski.

Debata stanie się swoistą odpowiedzią na pytania: czy nauczyliśmy się już dobrze żyć w wolności i suwerenności? Co jeszcze jest przed nami do zrobienia? Jak kształtować tę rzeczywistość polską, by każdy z Polaków czuł się wolny i suwerenny? Jak budować nasze wewnątrz narodowe relacje, aby unikać albo przynajmniej nie podsycać sporów?

- Dyskusja odniesie się do dokumentu Konferencji Episkopatu Polski pt. „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Prelegenci poruszą kwestie właściwej formy współczesnego patriotyzmu - zapowiada ks. G. Sokołowski.

Debata rozpocznie się 27 listopada o godz.17 w auli PWT we Wrocławiu przy katedrze na Ostrowie Tumskim.

Do stołu rozmów usiądą: Ilona Gosiewska (prezes Stowarzyszenie Odra - Niemen), prof. Krzysztof Kawalec (dyrektor Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu), Stanisław Srokowski (pisarz, poeta, dramaturg) prof. Romuald Szeremietiew (polityk, publicysta i nauczyciel akademicki) oraz ks. Marcin Benedykt Werczyński (duszpasterz harcerzy).

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Gość Niedzielny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama