Rusza rewitalizacja pocysterskiego klasztoru w Trzebnicy. W czasie konferencji inaugurującej projekt zaprezentowano planowane prace - pozwolą jeszcze szerzej korzystać ze skarbów klasztornego ducha i kultury.
– Głównym założeniem projektu konserwacji i rewaloryzacji pocysterskiego klasztoru w Trzebnicy, będącego pomnikiem historii, jest poszerzenie oferty turystycznej i kulturalnej, ożywienie obiektu i stworzeniem płaszczyzny do nowych działań – wyjaśnia Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”. Podkreśla, że chodzi o poszerzenie wspomnianej oferty – która funkcjonuje od dawna – oraz o takie działania, które nie zaburzą rytmu życia sióstr boromeuszek oraz prowadzonych tu przez nie dzieł (jak ZOL czy świetlica „Maciejki”).
Koszt całego projektu tu 8 mln 650 tys. zł. Uzyskano dotację wysokości 7 mln 150 tys. zł. Zasadnicze prace w ramach projektu mają się zakończyć w 2018 r. Otwarcie klasztornych drzwi dla gości po rewitalizacji planowane jest na maj 2019 r. – przy tradycyjnej już Majówce w Ogrodach Klasztornych. Projektem objęta jest powierzchnia 2618 m kw. (z tego 1363 m kw. na działalność kulturalną). Ponad 61 proc. planowanych prac to działania konserwatorskie, pozostałe – budowlane (m.in. wymiana wszystkich instalacji sanitarnych i elektrycznych, wymiana dźwigu osobowego).
– Przeprowadzone prace pozwolą kontynuować wydarzenia kulturalne, które dotychczas były organizowane w klasztorze, w tym: koncerty kameralne, Majówki w Ogrodach Klasztornych połączone z wystawami artystycznymi, warsztaty naukowe – wyjaśnia K. Klamińska. – Pozwoli także na poszerzenie oferty kulturalnej o warsztaty edukacyjno-kulturalne, seminaria, konferencje i wystawy, zajęcia w tradycji szkoły gospodarstwa domowego (tradycyjna kuchnia klasztorna, nakrywanie do stołu, tkaniny itd.), cykliczne spotkania autorskie w kawiarence klasztornej.
Planowane jest coroczne organizowanie Ogólnopolskiego Festiwalu współczesnej Sztuki Sakralnej, cykliczne weekendowe warsztaty – historyczne, architektoniczne i archeologiczne, naukowe, plastyczne, teatralne, poetyckie, fotograficzne, plenery artystyczne.
W planach są warsztaty dla osób niepełnosprawnych, również pensjonariuszy ZOL-u prowadzonego przez siostry boromeuszki, warsztaty dla dzieci, w tym podopiecznych świetlicy „Maciejki”, warsztaty dla całych rodzin, dla matek z dziećmi – przy czym w czasie spotkań dla dorosłych zapewniona będzie opieka nad małymi dziećmi, w „Dziecięcym klubiku klasztornym”. Utworzona zostanie nowa ścieżka edukacyjno-historyczna szlakiem klasztornych zabytków techniki (stary młyn klasztorny, stara pralnia, klasztorna kolej wąskotorowa), w planach jest udostępnienie biblioteki klasztornej (20 tys. woluminów od XVII do XXI wieku), zorganizowanie wystawy stałej Pocysterskie Opactwo w Trzebnicy, wspomnianej kawiarenki klasztornej, izby cysterek, lapidarium. To jedynie część planowanych działań – które mogą sprawić, że klasztor będzie promieniował na całą okolicę (nie tylko najbliższą) niczym dawne cysterskie opactwa.
Podczas konferencji wystąpili także Krzysztof Ruszkiewicz (który mówił o Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko) oraz prof. Ewa Łużyniecka – która ukazała cysterskie tradycje architektoniczne, na tym tle zwracając uwagę na architekturę opactwa trzebnickiego w czasach św. Jadwigi Śl.