Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wspomnienia lata

Oblane słońcem mury bazyliki, bujna zieleń drzew, kwitnące kwiaty i owoce - wystawę poplenerową VI Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Trzebnica 2017 warto odwiedzić właśnie teraz, w listopadowe dni.

Prace, w których artyści zamknęli czar sierpniowych dni spędzanych na Trzebnickich Wzgórzach, można obecnie oglądać w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Leśnej 1. Podczas wernisażu kuratorzy pleneru – ks. prof. Bogdan Giemza i prof. Stanisław Gnacek – przypomnieli o 12 artystach biorących udział w tegorocznym twórczym spotkaniu (zobacz TUTAJ). Obecni byli także przedstawiciele wszystkich organizatorów i niektórzy artyści. Trzebnicka poetka Danuta Kamińska zainaugurowała cykl poświęcony artystom w poezji – ma zamiar poszczególnym osobom dedykować impresje poetyckie inspirowane ich twórczością (choć wspomina, że niegdyś takiej inspiracji dostarczył również pies jednej z malarek imieniem... Rubens). Podczas wernisażu z minikoncertem na skrzypcach wystąpiła Agnieszka Januszek, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego.

Czy listopadowe mroki nie zabijają weny twórczej? Okazuje się, że nie. Janusz Łozowski przyznaje, że z jego pracowni wciąż wyfruwają barwne anioły, prof. Stanisław Gnacek niedawno miał wystawę w pokrzyżackim zamku w Ostródzie, gdzie można było oglądać jego malarstwo, grafikę, prace w metalu, detale architektoniczne, także przedmioty z przestrzeni sakralnych, jak lampki wieczne czy tabernakulum.

– Trudno by było teraz malować w plenerze, ale za to można przelewać na płótno czy papier to, co "zakodowało się" w sercu w cieplejsze dni. W lecie zbiera się pomysły, a w chłodne miesiące się je realizuje – wyjaśnia trzebnicka malarka Ewa Mroczek, która ostatnio zajmowała się m.in. artystycznym wizerunkiem jesiennych nagietek. – Jest zapotrzebowanie na prace ukazujące widoki z Trzebnicy, na przykład bazylikę – mówi. – To pewnie także owoc Roku Jadwiżańskiego.

Kolejna odsłona poplenerowej wystawy będzie miała wkrótce miejsce w hotelu "Trzebnica".

Wspomnienia lata   W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego Agata Combik /Foto Gość Wspomnienia lata   Uwagę artystów przyciągały m.in. trzebnickie kwiaty Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama