Nowy numer 38/2021 Archiwum

Z aparatem i kamerą w kościele? Tylko po przeszkoleniu

Od stycznia 2018 r. w archidiecezji wrocławskiej będą obowiązywały nowe zasady przygotowywania materiałów fotograficznych i filmowych podczas uroczystości religijnych. Fotografowie i kamerzyści będą musieli przejść specjalne szkolenie, a proboszczowie będą mogli poprosić ich o okazanie legitymacji potwierdzającej ukończenie kursu.

Program szkolenia składa się z czterech części i został właśnie zatwierdzony przez metropolitę wrocławskiego. Dwie pierwsze będą obejmowały wiedzę teoretyczną oraz normy prawne, dotyczące kamerzystów i fotografów. Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia z zakresu liturgiki i teologii, zdobywając m.in. wiedzę na temat udzielania sakramentów i sakramentaliów czy na temat przestrzeni liturgicznej ze szczególnym uwzględnieniem prezbiterium jako miejsca zarezerwowanego dla przewodniczącego Liturgii i posługujących. Następnie zostaną im zaprezentowane najważniejsze punkty wskazań Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego KEP, dotyczące fotografowania i filmowania podczas Liturgii.

Kolejny etap odbywać się będzie w jednej ze świątyń, gdzie na zaaranżowanych sytuacjach zostaną zaprezentowane przykłady zachowań pozytywnych i negatywnych wraz z komentarzem fotografa kościelnego. Na zakończenie przewidziany jest egzamin, weryfikujący wiedzę uczestników. Szkolenia z upoważnienia metropolity wrocławskiego będzie prowadzić grupa medialna Johanneum i odbywać się będą one raz na kwartał w budynku przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu.

– Sakramenty w życiu człowieka wierzącego są ważnym wydarzeniem i czymś normalnym jest, że chcemy mieć pamiątkę w postaci filmów czy fotografii – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji, dodając, iż coraz częściej zdarza się, że to zadanie zlecane jest osobom, których wiedza religijna zatrzymała się na jakimś etapie edukacji szkolnej lub takowej z różnych względów oni nie posiadają. – Wybierając fotografa czy kamerzystę nie pytamy, czy uczestniczył w lekcjach religii. Interesują nas raczej jego umiejętności praktyczne – mówi ksiądz rzecznik. – To niestety sprawia, że często taka osoba nie bardzo wie, jak powinna się zachować podczas udzielania sakramentu (a znajduje się w takim miejscu, że wszyscy zwracają na nią uwagę), nie wie jaki moment jest najbardziej istotny podczas całej ceremonii, czy w którym miejscu nie powinna się znaleźć. Wierzymy, że tego rodzaju szkolenie będzie z pożytkiem zarówno dla samych fotografów, jak i wiernych, którzy będą prosić ich o uwiecznienie ważnych dla siebie chwil – dodaje ks. Kowalski.

Pierwsze szkolenie odbędzie się 27 stycznia 2018 r. Chętni do udziału w nim mogą się już zapisywać wysyłając swoje dane (imię, nazwisko i miejscowość z której pochodzą) na adres: prasa@archidiecezja.wroc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama