Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sukces akcji "BohaterON - włącz historię"

Dzięki akcji zainicjowanej przez wrocławskie organizacje do Powstańców Warszawskich trafi niemal 120 tys. kartek z życzeniami.

Akcja zainicjowana została przez dwie wrocławskie fundacje: Rosa i Sensoria. Podczas uroczystej gali organizatorzy akcji podsumowali jej tegoroczną odsłonę i przekazali na ręce obecnych na sali Powstańców Warszawskich adresowane do nich pocztówki.

Kampania "BohaterON – włącz historię!" powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat. Zainteresowanie tegoroczną edycją akcji przerosło najśmielsze oczekiwania jej organizatorów.

- Sumując nadesłane do nas kartki oraz zbierając dane ze wszystkich kanałów komunikacji, niedowierzaliśmy liczbom. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Polaków Powstańcy Warszawscy otrzymają 118 148 wzruszających kartek i listów. Materiały naszej kampanii co najmniej trzykrotnie zobaczyło ponad 28 milionów osób w kraju i zagranicą - mówi Agnieszka Łesiuk, przewodnicząca komitetu organizacyjnego projektu "BohaterON". - Szczególnie imponująca jest dla nas liczba kartek spersonalizowanych, których było aż 34 993. Oznacza to, że co trzecia pocztówka została zaadresowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę, a jej nadawca przed skreśleniem kilku słów do Powstańca, zapoznał się z jego biogramem. To dla nas najlepsze świadectwo, że główny cel kampanii - pielęgnowanie pamięci o Powstańcach Warszawskich i zachęcenie do "włączenia" historii - został osiągnięty, z jeszcze lepszym skutkiem niż rok temu.

Kartkę do Powstańca Warszawskiego mógł wysłać każdy. Od 1 sierpnia do 2 października - w symbolicznym czasie pamięci o Powstaniu Warszawskim - pocztówki były dostępne w wybranych placówkach Poczty Polskiej, wybranych kolekturach LOTTO, w samolotach LOT na trasach średnio- i długodystansowych, w wybranych biurach sprzedaży LOT i LOT TRAVEL, w check-inach LOT na Lotnisku Chopina w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej i na PGE Narodowym. Pocztówkę można było również wysłać online za pośrednictwem strony www.bohateron.pl.

- Takich internetowych kartek nadesłano do nas aż 29 416, zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Wszystkie z nich wydrukujemy i w formie tradycyjnej przekażemy adresatom - dodaje Agnieszka Łesiuk. Podkreśla także, iż w tegoroczną edycję kampanii włączyło się imponujące grono instytucji z kraju i zagranicy: szkół, zastępów harcerskich, ambasad, konsulatów i prywatnych firm. - Dziękujemy za tak duży odzew na naszą akcję i wspólne włączenie historii.

Kampania "BohaterON" nie tylko umożliwiała napisanie kilku słów do Powstańców Warszawskich, ale również miała na celu poszerzenie wiedzy historycznej. We wrześniu i październiku w całej Polsce odbyły się seminaria dla nauczycieli i edukatorów współorganizowane z Instytutem Pamięci Narodowej. Wzięło w nich udział 162 pedagogów, którzy poznali sposoby na ciekawe realizowanie lekcji historii oraz dowiedzieli się, jak przeprowadzić rozmowę ze świadkiem historii i jak takie nagranie wykorzystać podczas zajęć z młodzieżą.

- Część edukacyjna w szkołach jeszcze się nie zakończyła - teraz nauczyciele wykorzystują poznane metody i narzędzia, by przeprowadzić niestandardowe lekcje historii dla co najmniej 13 810 uczniów. Ponadto realizują wraz z młodzieżą specjalne projekty promujące historię Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego. Efekty poznamy wiosną przyszłego roku, już nie możemy się doczekać - wyjaśnia.

Komunikacja kampanii - podobnie jak w ubiegłym roku - została oparta na motywie popularnego serialu „Czas honoru”. Ambasadorami akcji byli aktorzy grający główne role w tej produkcji: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki i Maciej Zakościelny. Ponadto do wysłania symbolicznych kartek w mediach społecznościowych zachęcało szerokie grono aktorów, sportowców, muzyków i dziennikarzy, m.in. Mateusz Damięcki, Adam Małysz, Adam Andrzej Ostrowski i Patrycja Markowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama