Wyjątkowe emocje towarzyszyły wyborowi laureatów 13. edycji Dolnośląskiego Konkursu Literackiego "My Polacy - My Dolnoślązacy", organizowanego przez liceum salezjańskie oraz wrocławską redakcję "Gościa Niedzielnego". Do kogo trafiła nagroda główna?
- 13. edycja była wyjątkowa. Wśród nadesłanych prac nie było jakiejś jednej, która chwyciłaby od razu za serce czy powaliła na kolana. W pierwszym etapie naszych obrad wybraliśmy 59, które charakteryzowały się podobnym poziomem - mówi Elżbieta Warulik, przewodnicząca jury konkursowego. Podkreśla, że wiązało się to z niezwykłą trudnością, by spośród pereł wybrać te najpiękniejsze. - Najpierw musieliśmy odrzucić 29 prac, bo wyróżnić mogliśmy tylko 33. Kolejne cierpienia przeżywaliśmy przy wyborze głównych zwycięzców - dodaje.
Jurorka podkreśla, że uczestnicy wykazali się wielkim talentem. Zastrzega jednak, że tym razem nie zauważyła w nich przyszłych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, co zdarzało się w poprzednich latach.
Zwyciężczynią została Małgorzata Kałuża, uczennica klasy 4TLC w Technikum nr 12 w Zespole Szkół Logistycznych we Wrocławiu. Laureatka otrzymała pamiątkowe pióro ufundowane przez ks. Jarosława Pizonia, inspektora Inspektorii Wrocławskiej księży salezjanów, laptop ufundowany przez Marka Drasa, dyrektora Radiotechnika Marketing Sp. z o.o., oraz albumy ufundowane przez samorząd województwa dolnośląskiego i przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. W związku z nieobecnością zwyciężczyni na gali, nagrody zostaną jej przekazane w inny sposób.
Drugą nagrodę wygrała Julia Myślińska z Kłodzka, a podium uzupełniła Agata Nowak ze Strzegomia.
Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało ponad 150 prac. Uczestnicy mieli do wyboru dwa tematy:
1. Te trzy hasła miejmy w życiu: "Pracę, jedność i wytrwałość" (K. Ujejski). Rada anachroniczna czy aktualna? Która z tych wartości, według ciebie, jest dziś najważniejsza?
2. Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności niż nadmiarem kalkulacji i nieufności (o. Fabian Kaltbach OFM). Przedstaw swoje zdanie.
Większość wybrała temat drugi.
Oprócz salezjańskiego liceum i wrocławskiego "Gościa" w organizację konkursu zaangażowały się także Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Urząd Miasta Wrocławia. Wśród patronów honorowych znaleźli się abp Józef Kupny - metropolita wrocławski, bp Zbigniew Kiernikowski - ordynariusz diecezji legnickiej, bp Ignacy Dec - ordynariusz diecezji świdnickiej.
Przeczytaj prace zwycięzców: