Nowy numer 49/2020 Archiwum

Minister Błaszczak odwiedził postrzelonego policjanta

- Obaj policjanci ranni w Wiszni Małej obecnie przebywają jeszcze w szpitalu, ale czują się dobrze. Podziękowałem im za postawę - mówił we wrocławskim szpitalu Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Minister przybywał do Wrocławia, by odwiedzić Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu jednego z rannych antyterrorystów i zapoznać się z postępami leczenia.  M. Błaszczak rozmawiał telefonicznie z także z  drugim policjantem, który jest w szpitalu w Poznaniu.

- Koncentrujemy się na otoczeniu opieką rodziny poległego policjanta. Premier Szydło na mój wniosek podjęła decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla wdowy i dzieci - zadeklarował Mariusz Błaszczak.

Poinformował także o przyznaniu zapomogi dla rodziny trzech rannych policjantów.

- Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Są pod troskliwą opieką lekarzy. Usłyszałem od nich samych, że są zdeterminowani do tego, żeby wrócić do służby. Ich postawa w nocy z soboty na niedzielę była wzorowa. Nie ma pobłażania dla bandytów - stwierdził min. Błaszczak.

Przypomnijmy, że około północy z soboty na niedzielę, w miejscowości Wisznia Mała (powiat trzebnicki) policjanci interweniowali podczas włamania do bankomatu. Zostali ostrzelani z broni automatycznej przez jednego z bandytów. Funkcjonariusze odpowiedzieli ogniem. Niestety podczas wymiany strzałów zginał jeden z funkcjonariuszy. Trzech innych policjantów zostało rannych. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Bandyta, który strzelał do policjantów, zginął na miejscu.

Minister poinformował, że podwyżki wynagrodzeń dla policjantów, które rozpoczęły się w styczniu 2017 r. będą kontynuowane i od Nowego Roku będą zwiększone płace tych funkcjonariuszy, którzy mają obecnie najniższe uposażenia.

- W roku 2019 będzie kolejna transza podwyżek. To wszystko składa się na program modernizacji służb mundurowych wzorowany na modernizacji z roku 2007. To był program zrealizowany przez rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego. A więc to jest kontynuacja wzmacniania policji. Niestety, mieliśmy przerwę za czasów rządów poprzedniej koalicji PO-PSL – powiedział min. Błaszczak.

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że analiza akcji wciąż trwa i policja wykonuje też badania balistyczne dotyczące broni użytej przez bandytę.

- Na chwilę obecną z tych wstępnych materiałów, które udało się zgromadzić i ze wstępnego sprawozdania, które mi przedstawiono, my nie definiujemy jakichś poważnych błędów w planowaniu i przygotowaniu tych działań - powiedział komendant.

Szef MSWiA podkreśla, że Policja musi być silna i stanowcza w walce z bezwzględnymi przestępcami, dlatego powinna być dobrze wyposażana w nowoczesny sprzęt, aby strzec bezpieczeństwa obywateli. Funkcjonariusz powinni także liczyć się bezwzględnością bandytów, dlatego  codziennie na służbie ryzykują swoim życiem i, zdaniem ministra, muszą za tę służbę muszą być godnie wynagradzani.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama