Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dla ducha i muzyki na najwyższym poziomie

Przez trzy dni przy parafii pw. św. Karola Boromeusza trwały warsztaty muzyczno-liturgiczne i rekolekcje adwentowe "2 w 1". Wzięło w nich udział 230 uczestników z całej Polski.

Katarzyna Młynarska z Wrocławskiego Liturgicznego Studium Wokalnego we Wrocławiu podkreśla, że dotychczasowe miejsce spotkań - klasztor ojców dominikanów - stało się za małe. Chętnych jest tak wielu, że tym razem organizatorzy postanowili zorganizować je w klasztorze franciszkanów i parafii pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej we Wrocławiu.

- W tym roku założyliśmy, że ograniczamy ilość repertuaru. Każdy z nas, prowadzących, chciałby się podzielić muzyką, którą żyje, czy w przypadku Jakuba Tomalaka i o. Dawida Kusza, którą komponują - tłumaczy. Zaznacza, że ilość materiału ogranicza czas, którego od piątkowego popołudnia do niedzielnego południa nie jest zbyt wiele.

K. Młynarska przyznaje, że wspaniały efekt muzyczny nie byłby możliwy, gdyby ludzie przyjeżdżający na warsztaty nie byliby pasjonatami. - Są pełni zapału i entuzjazmu. Wiedzą, że przyjeżdżają tu, by ciężko pracować - dodaje.

Czymś, co jest bardzo istotne w trakcie "2 w 1", to dobre rozłożenie akcentów. Nie chodzi bowiem tylko o śpiewanie i granie, ale o przeżywanie słowa, które jest sednem śpiewu liturgicznego.

- Przeżycie tej treści, modlenie się nią - to jest cel. Uczestnicy warsztatów to ludzie uformowani duchowo, którzy wiedzą po co przyjeżdżają - tłumaczy.

W wydarzeniu wzięli udział członkowie schól i chórów młodzieżowych, studenckich, parafialnych, klerycy, księża, siostry zakonne, osoby śpiewające indywidualnie oraz do instrumentaliści.

W czasie warsztatów uczestnicy, pod okiem profesjonalistów, rozszerzali repertuar o nowe pieśni wielogłosowe i nowe aranżacje pieśni tradycyjnych, a także wzbogacali swoje doświadczenie i umiejętności z zakresu emisji głosu.

Zajęcia prowadzili muzycy znani w kręgach katolickich: Katarzyna Młynarska (Opole), Marcin Wasilewski-Kruk (Kraków), Jakub Tomalak (Kalisz) oraz o. Dawid Kusz OP (Kraków).

Nauki rekolekcyjne wygłosił dominikanin o. Tomasz Nowak.

Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Karola Boromeusza oraz koncert finałowy z udziałem chóru i orkiestry utworzonej przez uczestników warsztatów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama