Nowy numer 3/2021 Archiwum

Orszak z wielką niespodzianką

Dokładnie na miesiąc przed wrocławskim Orszakiem Trzech Króli organizatorzy ogłosili, jaki zespół poprowadzi kolędowanie na jego zakończenie. Jest bomba!

Orszak Trzech Króli będzie miał w całej Polsce swoją 10. edycję. W stolicy Dolnego Śląska odbędzie się po raz 8. - Mamy już dość spore doświadczenie przy jego organizacji. Staramy się jednak nie popaść w rutynę i sprawić, by za każdym razem pojawił się jakiś nowy element - mówi Elżbieta Woźniak-Łojczuk, rzecznik prasowy wydarzenia.

Te "nowości" zawsze są pewnym magnesem, by dołączyć i zobaczyć, a przede wszystkim - by po raz kolejny poczuć wspólnotę w drodze do Nowonarodzonego. - W 2018 r., z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, postaramy się o akcenty patriotyczne. Wśród aktorów pojawią się np. znane polskie postacie historyczne, również ze świata kultury. Mamy nadzieję, że widzowie orszaku rozpoznają narodowego wieszcza czy żołnierzy Tadeusza Kościuszki. Harcerze i skauci także planują historyczne przebrania. Wszystko po to, by w ten skromny sposób przekazać historię najmłodszym uczestnikom - wyjaśnia. Pojawi się także postać latarnika wrocławskiego. - W najstarszej części Wrocławia, na Ostrowie Tumskim, wciąż zapala latarnie gazowe, wszystkim kojarzy się z Wrocławiem. Sam jest mało widoczny, ale przekazuje światło, które dla nas jest ważnym symbolem. Podążamy przecież z ufnością i radością za Światłem do Prawdy - dodaje.

Oczywiście nie braknie stałych scenek, a wśród nich walki Dobra ze Złem. Przygotowywana jest jej kolejna sportowa odsłona-niespodzianka. - Na pewno naszą radością, choć nie nowością, jest gość koncertowy. Już dziś zapraszamy na wspólne kolędowanie z Arką Noego - zdradza. Poprzednim razem, gdy ten zespół grał podczas wrocławskiego orszaku, frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania. Oddać pokłon Jezusowi w żłóbku przyszło 35 tys. ludzi. - Oczywiście chcielibyśmy zachęcić jak najwięcej osób do udziału w wydarzeniu, ale pobijanie rekordów nie jest naszym celem. Najważniejszym elementem jest wyruszenie z Trzema Mędrcami do Betlejem, by oddać pokłon Dziecięciu. To nasze świadectwo wiary i radości z Bożego Narodzenia - zaznacza rzecznik.

Jak mogą się włączyć do udziału w orszaku dzieci, które nie należą do grup aktorskich? - Zachęcamy, by zwłaszcza te najmłodsze przebrać. Są dwie wersje - dziewczynki są aniołkami, a chłopcy - pastuszkami. Będziemy też tradycyjnie rozdawać korony i śpiewniki, co na pewno będzie jasnym znakiem, że uczestniczymy w Orszaku Trzech Króli - mówi E. Woźniak-Łojczuk.

Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznych Orszaków Trzech Króli w całej naszej archidiecezji.

Koncertu z 2014 r. można posłuchać poniżej. Niech to będzie dobra zachęta do udziału w najbliższym orszaku.

Orszak Trzech Króli cz. II - Arka Noego, wrocławski rynek, 6 stycznia 2014 r.
Piotr Gróbarczyk

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama