Nowy numer 18/2021 Archiwum

Polacy poznają prawdy Rodłaków?

Wczoraj ok. południa senatorowie RP uchwalili uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod znaku Rodła. Inicjatywa wyszła z Wrocławia.

"Prawdy Polaków spod Znaku Rodła", proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r. w największej sali widowiskowej Teatru Ludowego jako katechizm narodowy, »mały dekalog« polskości, stały się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem" - czytamy w uchwale Senatu.

"»Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!« - to zdania wciąż aktualne, mądre, uniwersalne, ponadczasowe i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami. »Pięć Prawd Polaków spod znaku Rodła«, ogłoszonych uroczyście w trakcie berlińskiego kongresu, jest w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do ojczyzny.

Warto przypomnieć słowa dr. Kaczmarka, który podczas historycznej chwili podkreślał, że »Prawdy nasze nie z rozumu mędrców wielkich się wywodzą, ale z najprostszych serc ludu polskiego wydobyte są. I dziś stąd, z Kongresu Polaków w Niemczech, prawdy te do wszystkich serc polskich w świecie posyłamy«. Tak w 1938 r., jak i w 2018 r. istnieje konieczność i potrzeba większej niż dotychczas łączności z Macierzą - w ramach ponadczasowej idei Rodła realizowanej w postaci powrotu do ojczyzny.

Z perspektywy prawie 80 lat obowiązywania »Prawd Polaków spod znaku Rodła« zadziwia w nich mnogość moralnych treści, w szczególności idea jedności Polaków, głoszona przez naczelną organizację polskiej ludności w III Rzeszy - Związek Polaków w Niemczech. »Prawdy Polaków spod znaku Rodła«, przypominane w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie, są, dzięki ich uniwersalnemu przesłaniu, wyjątkową okazją do pojednania narodowego i wyeksponowania wspólnotowego charakteru skarbca ideowego naszych przodków. Na »Prawdach Polaków spod znaku Rodła« wciąż jesteśmy, jako naród polski, oparci - jak na opoce - pewnie i mocno.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła w trosce o to, aby naród polski wspomniał i oddał należny hołd Polakom spod znaku Rodła z okresu międzywojennego XX wieku, Polakom, którzy trwali przy mowie i wierze ojców. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do środowisk oświatowych, organizacji społecznych, instytucji kultury, mediów oraz wszystkich ludzi dobrej woli o zainteresowanie i wsparcie dla inicjatyw spod znaku Rodła podejmowanych w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Ziem Zachodnich i Północnych (Ziem Odzyskanych).

»Prawdy Polaków spod znaku Rodła« mogą być z powodzeniem inspiracją dla nowych pokoleń Polaków. Zadbajmy o to, aby prawdy te można było spotkać w polskich urzędach, instytucjach państwowych, lokalnych samorządach, w polskich szkołach, kościołach i przede wszystkim w polskich sercach".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama