Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wrocławianin premierem

Pochodzący ze stolicy Dolnego Śląska Mateusz Morawiecki został desygnowany na prezesa Rady Ministrów. Zdecydowała o tym Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości po rezygnacji z funkcji Beaty Szydło.

M. Morawiecki urodził się 20 czerwca 1968 r. we Wrocławiu. Jest menedżerem i bankowcem. W stolicy Dolnego Śląska uczył się m.in. w IX Liceum  Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie kształcił się na Politechnice Wrocławskiej i Akademii Ekonomicznej (dziś Uniwersytet Ekonomiczny). Studiował również na uczelniach zagranicznych.

Działał w Solidarności Walczącej, organizacji stworzonej przesz swojego ojca Kornela Morawieckiego, i Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

W latach 1998-2002 był radnym Sejmiku Dolnośląskiego I kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Od 2007 do 2015 r. pełnił funkcję prezesa Zarządu Banku Zachodniego WBK, a w 2010 r. powołano go w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku.

Po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych w 2015 r. wszedł do rządu jako wicepremier i minister rozwoju. W 2016 r. objął jeszcze tekę ministra finansów i został przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Jak informuje PAP, zaprzysiężenie nowego rządu z M. Morawieckim na czele ma nastąpić we wtorek 12 grudnia.

Tymczasem dotychczasowa premier Beata Szydło napisała na Twitterze:

Według nieoficjalnych informacji, była już szefowa rządu ma objąć funkcję wicepremiera. Dalsza rekonstrukcja rządu ma nastąpić po Nowym Roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama