Nowy numer 50/2018 Archiwum

Wrocławianin premierem

Pochodzący ze stolicy Dolnego Śląska Mateusz Morawiecki został desygnowany na prezesa Rady Ministrów. Zdecydowała o tym Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości po rezygnacji z funkcji Beaty Szydło.

M. Morawiecki urodził się 20 czerwca 1968 r. we Wrocławiu. Jest menedżerem i bankowcem. W stolicy Dolnego Śląska uczył się m.in. w IX Liceum  Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego, studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie kształcił się na Politechnice Wrocławskiej i Akademii Ekonomicznej (dziś Uniwersytet Ekonomiczny). Studiował również na uczelniach zagranicznych.

Działał w Solidarności Walczącej, organizacji stworzonej przesz swojego ojca Kornela Morawieckiego, i Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

W latach 1998-2002 był radnym Sejmiku Dolnośląskiego I kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Od 2007 do 2015 r. pełnił funkcję prezesa Zarządu Banku Zachodniego WBK, a w 2010 r. powołano go w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku.

Po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych w 2015 r. wszedł do rządu jako wicepremier i minister rozwoju. W 2016 r. objął jeszcze tekę ministra finansów i został przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Jak informuje PAP, zaprzysiężenie nowego rządu z M. Morawieckim na czele ma nastąpić we wtorek 12 grudnia.

Tymczasem dotychczasowa premier Beata Szydło napisała na Twitterze:

Według nieoficjalnych informacji, była już szefowa rządu ma objąć funkcję wicepremiera. Dalsza rekonstrukcja rządu ma nastąpić po Nowym Roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • gosc
  08.12.2017 09:23
  Po płomiennym przemówieniu: "Za co chcecie mnie odwołać? Za to, że Polacy godnie żyją? To wam przeszkadza? - pani premier, Matka narodu została odwołana przez własną partię. Zastąpił ją pan bankowiec, bo niestety prawda jest taka, żeby jedni Polacy godnie żyli, inni muszą na to ciężko pracować. Żeby wydawać pieniądze na najbardziej szlachetne cele trzeba je zarobić. Manna nie spada z nieba.
 • P...
  08.12.2017 11:18
  Nie ufam Morawieckiemu czy może "we the people" jak u Sowy, i tu jeszcze ten rynsztokowy język był i to jeszcze przy kobiecie...Po prostu po zobaczeniu, co na taśmach, niemalże absolutnie przestałem mu ufać - VAT i rezygnacja z linii kredytowej MFW, to może być typowo agenturalna zagrywka - każdy agent się uwiarygadnia wybitnym bohaterstwem najlepiej (patrz bolek) - oczywiście to domysły, ale nie mogę ich nie brać pod uwagę, tym bardziej, że potraktowanie PBS jest mega świństwem - dziś kwiatki, całuski a wieczorem...wyręczono Grzesia

  Poza tym, ciekawe jest dlaczego żona Morawieckiego wzięła kredyt we frankach na kilka milionów ?- wielki bankier czy "bierzcie kredyt, bo żona prezesa wzięła". Żeby odzyskać VAT wystarczyło sprawdzać 15 tys. cystern/m-c a nie 15 jak za PO (słowa Morawieckiego - były monity służb na ten temat - tu więc liczyła sięb wola a nie kunszt).Jeszcze sprowadzenie JP Morgan - tak jakby ambasady międzynarodowej finansjery - po co? żeby dogodniej i szybciej pociągali za sznurki? Znajomość z Lejb Fogelmanem...

  Czas pokaże, ale nie bądźmy też naiwni. Oczywiście mam nadzieję, że się mylę, ale abstrahując od tego, to kobieta lepiej funkcjonuje w relacji do totalnej opozycji...Skuteczność mierzona wprost, to i Kaczyński mógłby być premierem a jednak tego szaleństwa nikt nie popełni raczej, więc i Morawiecki to może być łatwiej wrobiony propagandowo (zakładając jego dobre intencje i nie jest masonem)
  doceń 0
 • Gość
  08.12.2017 12:51
  Bo to było tak: bociana drapał szpak. Potem była zmiana - szpak drapał bociana.
  doceń 3
 • wro
  08.12.2017 15:42
  Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, bo zaczęło dostrzegać zwykłego człowieka. Miał to być rząd "zwykłych ludzi", a nie bankierów i elit. Czy zmianę porządnej kobiety, matki księdza na byłego doradcę Tuska można nazwać "dobrą zmianą"?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy