Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wyrusz w kosmos już dziś

Filip Michalski, student informatyki stosowanej i systemów pomiarowych na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, stworzył wizualizację Drogi Mlecznej, która umożliwia wirtualną podróż w kosmos. By ją rozpocząć, wystarczy urządzenie z dostępem do internetu.

Projekt MilkyWay3D mógłby w ogóle nie ujrzeć światła dziennego, gdyby nie popularyzujący naukę konkurs FizBit, organizowany co roku na Wydziale Fizyki i Astronomii UWr. Filip Michalski zdecydował się wziąć udział w jego tegorocznej edycji.

- Zadanie polegało na połączeniu fizyki i astronomii - mój wcześniejszy kontakt z tymi dziedzinami był powierzchowny - z programowaniem, które uwielbiam - mówi student drugiego roku.

- Każdy lubi obserwować niebo, czytać o lotach w kosmos - dodaje. - Postanowiłem zagłębić się w tę tematykę i natrafiłem na spisy gwiazd. Uznałem, że ciekawym wyzwaniem byłoby przekształcenie danych i zaprezentowanie ich w bardziej zrozumiałej, przystępnej formie.

Przygotowanie pierwszej wersji wizualizacji zajęło Filipowi nieco ponad miesiąc. Codziennie pracował nad nim co najmniej siedem godzin. Równocześnie dużo czytał o astronomii, poszerzał swoją wiedzę o Drodze Mlecznej, Układzie Słonecznym; poznawał też właściwości gwiazd, w tym ich kolorystykę.

- Wszystko to było niezwykle interesujące, dlatego praca sprawiała mi znacznie więcej przyjemności, niż trudności - mówi.

Pod kątem naukowym projekt został oceniony przez członków komisji konkursu FizBit, w składzie której znaleźli się pracownicy Instytutu Fizyki i Astronomii. Efekt? Finalna wersja stworzonej przez Filipa wizualizacji zdobyła pierwszą nagrodę w tegorocznej odsłonie rywalizacji – a później ruszyła w świat. Zaprezentowano ją m.in. podczas 22. Międzynarodowej Konferencji o Technologiach Web 3D w Brisbane w Australii.

- Projekt MilkyWay3D kierowałem i kieruję przede wszystkim do pasjonatów, amatorów astronomii - mówi student Uniwersytetu Wrocławskiego. - Można z niego korzystać także w celach edukacyjnych, w szkołach podstawowych czy średnich. Nauka jest znacznie bardziej przyjemna, gdy jej doświadczamy i możemy zobaczyć to, o czym się uczymy.

By rozpocząć eksplorację kosmosu, wystarczy komputer z dostępem do internetu. Do wirtualnej rzeczywistości można również przenieść się za pomocą smartfonu, wchodząc na stronę i wybierając ikonkę gogli w menu (potrzebne będą okulary 3D).

Aktualnie Filip Michalski pracuje nad usprawnieniami i nowymi możliwościami MilkyWay3D. Wszystkie operacje planuje przenieść na serwer, co umożliwi wykonywanie większej liczby obliczeń, a tym samym znacznie zwiększy dokładność wizualizacji. Zachęcony sukcesem wizualizacji Drogi Mlecznej, Filip zabrał się również za kolejny projekt. Tym razem buduje mapę satelitów orbitujących wokół Ziemi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy