Blisko 3 tys. paneli słonecznych zamontowano na 35 dachach wieżowców w stolicy Dolnego Śląska. To pierwsza taka elektrownia w Polsce, unikalna również w Europie.
Instalacje, które czerpią energię ze słońca wsparły fundusze ekologiczne: NFOŚiGW oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej We Wrocławiu. - Inwestycje trwały 1,5 roku. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe wykorzystała na ten cel łącznie 4,2 mln złotych z ogólnopolskiego programu Prosument - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOSiGW we Wrocławiu. - W tej kwocie 1,7 mln złotych to dotacje a 2,5 mln złotych zostało wypłaconych jako pożyczki na preferencyjnych warunkach - dodaje.
Z nowych inwestycji skorzystają zarówno ludzie jak i środowisko. 15 tys. wrocławian otrzyma tańszy prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne dla oświetlenia części wspólnych budynków, zasilenia wind, hydroforni i urządzeń elektrycznych. Spółdzielcy odczują oszczędności w swoich portfelach. - Z wyliczeń przedstawionych nam przez spółdzielnię wynika, że pożyczka spłaci się całkowicie po około 8-9 latach. W tej chwili oszczędności całkowicie pokrywają ratę pożyczki, po jej spłacie będzie to dla nas już czysty zysk - cieszy się Ewa Koźlik-Kaczkowska, mieszkanka bloku przy ul. Świeradowskiej, gdzie m.in. zlokalizowane są inwestycje.
Dzięki inwestycji do atmosfery trafi rocznie mniej o ponad 600 ton CO2. Tyle tego gazu cieplarnianego jest w stanie pochłonąć 50 tys. drzew, czyli ponad 150 hektarów lasu. Wrocławski projekt to obecnie największa w Polsce rozproszona elektrownia wykorzystująca wyłącznie Odnawialne Źródła Energii (OZE). Moc elektrowni wynosi blisko 0,75 MW.
- Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Daje natomiast bardzo wymierne profity ekonomiczne dla wszystkich spółdzielców, a na dodatek to energia całkowicie czysta - podkreśla Mirosław Lach, przewodniczący rady nadzorczej SM Wrocław-Południe. Spółdzielcy już myślą o kolejnych inwestycjach w czystą energię. - Mamy w planach wykorzystanie OZE do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzania ciepłej wody. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w energię odnawialną to przyszłość - mówi Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.
Dofinansowanie zadań z programu Prosument, to dobry przykład współpracy w ramach polskiego systemu finansowania ochrony środowiska, tworzonego przez fundusze ekologiczne. - Z pieniędzy, które przekazał na Dolny Śląsk NFOŚiGW skorzystały także spółdzielnie mieszkaniowe w Legnicy, Miliczu, Jaworze, Zawidowie oraz wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu - przypomina Kasztelowicz.