Nowy numer 48/2020 Archiwum

Powstaną nowe torowiska tramwajowe

Dziś podpisano dwie umowy o dofinansowanie budowy wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej łączącej osiedle Nowy Dwór z centrum Wrocławia oraz budowy trasy tramwajowej na ul. Hubskiej oraz na ul. Długiej-Starogroblowej-Popowickiej. UE dołoży do realizacji tych projektów 207 mln zł.

Umowy zostały podpisane w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim przez wiceprezydenta Macieja Bluja, Witolda Słowika, wiceministra w Ministerstwie Rozwoju oraz Przemysława Gorgola, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transporotowych.

- Budowa trasy tramwajowej przez ul. Hubską i Popowicką to kontynuacja projektu rozbudowy torowisk, który rozpoczęliśmy w 2012 r., realizując trasę na Kozanów. Natomiast trasa tramwajowo-autobusowa na Nowy Dwór to wygodne połączenie dla mieszkańców dużych osiedli położonych w zachodniej części miasta. Przy okazji budowy trasy tramwajowo-autobusowej powstaną obiekty infrastruktury technicznej - wiadukty, a także ścieżki rowerowe, chodniki i parkingi "Park & Ride" - powiedział Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Tramwaj na Nowy Dwór - tzw. TAT, czyli trasa autobusowo-tramwajowa rozpocznie się na pl. Orląt Lwowskich, a zakończy przy przystanku kolejowym Wrocław Nowy Dwór. Jej całkowita długość to 6,8 km.

- Tramwaj zapewni mieszkańcom osiedla Nowy Dwór wygodny i sprawny dojazd do centrum miasta - mówi Marek Żabiński, z-ca dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

- To będzie nowa jakość obsługi transportem zbiorowym i sprawne powiązanie z centrum miasta. Z Nowego Dworu będą kursować dwie linie tramwajowe po wydzielonej trasie. Dzięki temu przejazd do centrum niezależnie od godziny zajmie mniej niż 20 minut. Przy przystanku kolejowym Wrocław Nowy Dwór powstanie węzeł przesiadkowy wraz z parkingiem, który umożliwi pasażerom oraz kierowcom różnych środków transportu przesiadkę na nową linię tramwajową - mówiŻabiński.

Tramwaj na Nowym Dworze to także korzyść dla mieszkańców sąsiednich osiedli: Kuźnik i Żernik oraz Muchoboru Wielkiego. Na całej trasie powstanie 15 par przystanków, w większości w lokalizacjach zbliżonych do obecnych przystanków autobusowych. Elementem trasy będzie wygodna droga rowerowa, powstaną też nowe chodniki i dojścia piesze do przystanków.

- Trasa tramwajowa na Nowy Dwór sprawi, że prawie 14 tys. osób uzyska dostęp od domu do tramwaju w odległości dojścia do 500 m - mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności DZR. - Na samym osiedlu Nowy Dwór taki dostęp zyska prawie 10 tys. osób. Mamy nadzieję, że tramwaj z dużego osiedla do centrum miasta zachęci mieszkańców do zamiany samochodu na wygodny transport publiczny.

Prace budowlane planowane są w latach 2018-2020, natomiast uruchomienie trasy, zgodnie z obecnym harmonogramem inwestycji, na pierwszą połowę 2020 roku. Całkowita wartość projektu to 246 mln zł (dofinansowanie z UE - 110 mln zł)

Nowy odcinek trasy tramwajowej w ul. Hubskiej łączy sieć trzech tras tramwajowych. Trasa ta zapewni szybki dojazd do centrum mieszkańcom dużych osiedli: Gaj, Tarnogaj, Huby poprzez wydzielone torowisko przez ul. Hubską i Pułaskiego oraz lepsze powiązanie z ważnymi dla miasta obiektami tj. Dworzec Autobusowy, Dworzec PKP. Długość trasy to 0,9 km.

Nowe torowisko będzie stanowić kontynuację istniejących tras tramwajowych,
a w ramach budowy torowiska zostanie uporządkowana przestrzeń: jezdnia, chodniki, przejścia dla pieszych, drogi i przejazdy rowerowe. Powstaną również przystanki wiedeńskie.

Wrocławskie Inwestycje ogłosiły już przetarg na realizację nowej linii tramwajowej przez Popowice. Największe wyzwania tego projektu to przebudowa wiaduktu kolejowego przy Długiej (wiadukt na Starogroblowej już jest przygotowany pod nową inwestycję) oraz budowa na Długiej zintegrowanego przystanku kolejowo-tramwajowego.

- W pierwszym kwartale nadchodzącego roku można się już spodziewać podpisania kontraktu na budowę - powiedział Sławomir Kanik, kierownik projektu we Wrocławskich Inwestycjach.

Nowa trasa o długości 4,7 km ma dwie ważne funkcje. Mieszkańcy osiedli Popowice i Szczepin do tramwaju będą mieli nie więcej niż 5 minut pieszo.

Tramwaj przez Popowice usprawni komunikację pomiędzy osiedlami mieszkaniowymi: Popowice, Kozanów i Pilczyce a centrum Wrocławia. Jest to także alternatywa dla trasy tramwajowej biegnącej ulicą Legnicką.

Między placem Jana Pawła II a Leśnicą torowisko ma prawie 15 km. Do tej pory w przypadku awarii nie było możliwości poprowadzenia ruchu inną droga. Nowa trasa tramwajowa w ul. Długiej - Starogroblowej -  Popowickiej stanowi uzupełnienie i alternatywę dla istniejącego połączenia centrum-zachód, obciążonej trasy Legnicka-Lotnicza.

W ramach tego zadania powstaną dwa zintegrowane węzły przesiadkowe pomiędzy tramwajem i koleją: w rejonie przecięcia trasy z linią kolejową nr 143 - projektowany przystanek Wrocław-Szczepin, oraz z linią kolejową nr 271 - istniejący przystanek Wrocław-Popowice.

Będą to węzły przesiadkowe dla osób, które do miasta dojeżdżają koleją z Trzebnicy, Jelcza, Wojnowa, Psiego Pola. Tuż pod peronami kolei pasażerowie będą mogli się przesiąść do tramwaju lub autobusu. Dopełnieniem tej inwestycji będzie budowa zielonych torowisk oraz wydzielonych tras pieszych i rowerowych.

Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór oznacza nie tylko rozbudowę miejskiej sieci tramwajowej, ale także pozwoli autobusom na ominięcie korków dzięki kursom po wydzielonej jezdni.

- Największym wyzwaniem w tym przypadku jest budowa nowego wiaduktu nad linią kolejową przed zbiegiem Robotniczej i Strzegomskiej - dodaje Sławomir Kanik kierownik projektu we Wrocławskich Inwestycjach.

Prace budowlane planowane są w latach 2018- 2020, natomiast uruchomienie trasy, zgodnie z obecnym harmonogramem inwestycji, na pierwszą połowę 2020 roku. Całkowita wartość projektu - 169 mln zł (dofinansowanie z UE to 97 mln zł).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama