Jedna z największych w Polsce aplikacji mobilnych do rozważań biblijnych tekstów w formie Lectio Divina rozszerza zasięg na urządzenia Apple i czytniki e-book. Badania użytkowników ujawniają pragnienie usłyszenia Boga w codzienności naszego życia.
Aplikacja „Lectio Divina – On Jest” to elektroniczna wersja rozważań Słowa Bożego metodą Lectio Divina, przygotowywanych od 2011 roku w formie drukowanej dla parafian NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie oraz parafii sąsiednich, przez członków wspólnoty „On Jest” Ruchu Światło-Życie. Od 2014 roku, gdy stworzono wersję elektroniczną na urządzenia z systemem Android, z aplikacji skorzystało już ponad 25 tys. osób w 138 krajach. Teraz jej zasięg zwiększy się poprzez możliwość instalacji na systemach IOS oraz czytnikach e-book.
– Wykonane w 2017 roku badania użytkowników pokazały oczekiwania, które chcemy spełniać kontynuując rozwój aplikacji – mówi Jerzy Prokopiuk. – Nasi użytkownicy to osoby odczuwające potrzebę modlitwy i poszukujące uporządkowanej i nieskomplikowanej metody modlitwy ze Słowem Bożym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, staraliśmy się stworzyć łatwo dostępne, uporządkowane, proste i intuicyjne narzędzie do modlitwy ze Słowem Bożym, ze zrozumiałą treścią rozważań przybliżających je w kontekście codzienności zwykłego człowieka i odniesione do sytuacji życiowych doświadczanych przez piszących.
J. Prokopiuk podkreśla, że najważniejszą osobistą korzyścią, jaką zauważają dotychczasowi użytkownicy Lectio Divina, jest rosnąca wrażliwość na słuchanie Boga w codzienności i mobilizacja do regularnej modlitwy z Bożym Słowem. – Inne korzyści wymieniane przez respondentów naszego badania wskazują na wartość tej formy rozważania Słowa w kontekście łączenia modlitwy i życia: „modlitwa nie jest oderwania od życia. Moje życie staje się modlitwą”, „metoda lectio porządkuje moje życie”, „czuję, że Bóg mnie prowadzi i napomina, jak żyć w codzienności”.
Aplikacja „Lectio Divina – On Jest” to pomoc w takim czytaniu Słowa Bożego, aby to Słowo przemieniało nasze myślenie i abyśmy w Jego świetle dokonywali dobrych wyborów i podejmowali dobre decyzje. Autorami rozważań, które towarzyszą biblijnym tekstom są ludzie świeccy. Te rozważania – komentarze mają, w zamierzeniach autorów, raczej pomocniczy charakter. Głównym celem jest osobiste spotkanie czytającego ze Słowem Bożym, które, jak mówi św. Paweł, jest samo w sobie „żywe, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4,12). Dokonuje się to przez poprowadzenie czytającego, krok po kroku, przez poszczególne etapy tej metody rozważania Słowa Bożego.
Aplikacja akcentuje okresy liturgiczne Kościoła. Do rozważania wybierane jest tylko jedno spośród czytań liturgicznych przewidzianych przez Kościół na dany dzień roku, gdyż, jak uczy nas św. Ignacy, „nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę”. Aplikacja działa offline, aktualizacje tekstów pobierane są z sieci raz w tygodniu na każdy następny tydzień. Dodatkową pomocą dla korzystających z aplikacji jest przystępny opis całej metody Lectio Divina. Programistami aplikacji są Tomasz Romanowski, Tymoteusz Abramek i Michał Bogdał. Duchową opiekę nad zespołem zaangażowanym w ten projekt sprawuje ks. Wojciech Jaśkiewicz, proboszcz parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu – Strachocinie.
Twórcy aplikacji podkreślają, że Słowo Boże jest źródłem odnowy Kościoła, dlatego chcą przyczyniać się do jego znajomości, idąc za słowami Benedykta XVI: „Lectio divina, jeśli będzie się ją skutecznie propagować, przyniesie w Kościele nową duchową wiosnę” (Benedykt XVI w: „L’Osservatore Romano” 26 (2005) nr 11-12, s. 25).
Patronami projektu są Gość Niedzielny, Radio Rodzina i portal 2Ryby
Aplikacje można pobrać: