Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tylko jedna taka noc

W wyjątkowej, świątecznej atmosferze, 6 stycznia w Proszkowicach (gmina Mietków) odbył się II Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Na koncert pt. „Tylko jedna jest taka noc” przybyli mieszkańcy sąsiadujących miejscowości, głównie z parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Maniowie Wielkim oraz zaproszeni przez proboszcza ks. Roberta Zapotocznego goście. Wśród nich znaleźli się: przewodnicząca Rady Gminy Mietków Helena Artymowicz, radni, sołtysi, przedsiębiorcy i przyjaciele parafialnej scholi, która była współorganizatorem tego przeglądu.

Wzięło w nim udział około 40. wykonawców. Występowali soliści, duety, zespoły rodzinne oraz większe zespoły wokalne. Kolędy i pastorałki można było usłyszeć w aranżacjach tradycyjnych i uwspółcześnionych, z akompaniamentem instrumentów takich jak gitara, flet prosty, pianino, keyboard, marakasy, tamburyn, trójkąt i janczary.

Podczas koncertu nie zabrakło utworów instrumentalnych. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiali młodzi wykonawcy (gra na trąbce i pianinie), którzy niedawno rozpoczęli edukację w szkole muzycznej lub ognisku muzycznym.

Pięknym i wartym naśladowania zwyczajem jest muzykowanie rodzinne. Na przeglądzie zaprezentował się m.in. pięcioosobowy rodzinny zespół pod przewodnictwem pani Ewy Włodzińskiej z Mietkowa.

Prowadząca koncert Anna Miszon przedstawiła publiczności krótką historię polskiej tradycji śpiewania pieśni bożonarodzeniowych oraz obchodzenia uroczystości Objawienia Pańskiego zwanej świętem Trzech Króli.

II Przegląd Kolęd i Pastorałek rozpoczęła i zakończyła najliczniejsza śpiewająca grupa – parafialna schola, która niedawno miała drugą rocznicę powstania.

Za swoje występy każdy z wykonawców otrzymał królewską koronę, pysznego szczodraka i pamiątkowy dyplom.

Spotkanie nie mogło się odbyć bez wspólnego kolędowania. Publiczność chętnie włączała się do śpiewu. Domowy, świąteczny nastrój, jaki panował na sali, był zasługą gospodarzy tego miejsca: sołtys Proszkowic Wandy Pawlak, radnego Janusza Alberta i dużej grupy aktywnych mieszkańców całej parafii.

Przegląd „Tylko jedna jest taka noc” został zorganizowany po raz drugi. Pierwszy odbył się w 2017 roku, w sąsiedniej wsi Milin.

– Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów od uczestników przeglądu i mieszkańców Milina – mówi koordynatorka spotkania Barbara Słoma, prowadząca parafialną scholę w Maniowie Wielkim. – Próbujemy kontynuować pomysł wspólnego kolędowania w wieczór Trzech Króli. Myślę, że stanie się to naszą lokalną tradycją.

Schola w parafii Maniów Wielki, do której należy kilkanaście dziewcząt i kilka osób dorosłych, powstała z inicjatywy księdza Roberta Zapotocznego w grudniu 2015 roku. Systematyczne spotkania zespołu wypełnia nauka nowych pieśni z towarzyszeniem instrumentów, ćwiczenia emisji głosu i elementy rytmiki. Efektów wielogodzinnych prób można posłuchać podczas liturgii Mszy św. we wszystkich kościołach parafii Maniów Wielki.

– Jesteśmy zapraszani również na śluby i chrzty, a także do sąsiedniej parafii w Wawrzeńczycach na Msze św. z udziałem małych dzieci – mówi Celestyna Kubicka, która w scholi pełni rolę akompaniatorki.

W czerwcu 2016 roku schola wzięła udział w Festiwalu Piosenki Religijnej „Któż jak Bóg”, który odbył się w miejscowości Sobota, w diecezji legnickiej. Zdobyte festiwalowe doświadczenia pomogły w dalszym kształceniu śpiewu. W bieżącym roku schola znów przygotowuje się do festiwalu.

– Nasza grupa, to nie tylko śpiew! Wspólne spędzanie czasu pomaga w poznawaniu się i zawiązywaniu przyjaźni. Czujemy się za siebie odpowiedzialni, pomagamy sobie nawzajem w różnych sytuacjach, jesteśmy wielką rodziną – stwierdziła jedna ze scholanek.

Ks. Robert Zapotoczny cieszy się, gdy do grupy dołączają nowe osoby. Parafianie mówią, że gdy schola śpiewa – Kościół żyje.

Tylko jedna taka noc   Schola śpiewa - Kościół żyje - mówią parafianie Marlena Junitz

 

Tylko jedna taka noc   Radość kolędowania Marlena Junitz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama