Paulini zapraszają na Pawełki

Od soboty 13 stycznia w sanktuarium NMP Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ul. św. Antoniego rozpoczyna się nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Zewnętrzna uroczystość ku czci patriarchy paulińskiego zakonu obchodzona jest w tym roku 21 stycznia. Mszy św. o 10.30 będzie przewodniczył o. Samuel Pacholski, paulin, kustosz sanktuarium św. Józefa w Świdnicy. Dzieci zaproszone są szczególnie na Eucharystię o 12.00.

Liturgiczne wspomnienie św. Pawła przypada 15 stycznia, a dzień później paulini obchodzą Święto Matki Bożej Królowej Pustelników.

Trwająca od soboty nowenna – ze śpiewem hymnów ku czci św. Pawła, ukazujących dzieje jego życia oraz prześladowania chrześcijan za czasów cesarzy Decjusza i Waleriana – połączona będzie z Mszą św. o godz. 18.00.

Św. Paweł z Teb (III-IV w.) jest uznawany za pierwszego chrześcijańskiego pustelnika. Pochodził z zamożnej rodziny, po śmierci rodziców odziedziczył duży spadek. Kiedy wybuchły prześladowania chrześcijan za cesarza Decjusza, nastoletni Paweł ukrył się w odległej posiadłości, a następnie – m.in. by uniknąć denuncjacji ze strony szwagra – porzucił wszystko i zamieszkał na pustyni. Schronienie znalazł w jaskini, obok której znajdowało się źródło i palma. Kiedy prześladowania ustały, postanowił pozostać w odosobnieniu, trwając na modlitwie, nieustannie przebywając z Bogiem. Jako pustelnik przeżył na pustyni ok. 90 lat – żywiąc się daktylami z palmy, a potem także chlebem przynoszonym przez kruka. Św. Pawła odwiedził po wielu latach inny pustelnik – św. Antoni. Ich spotkanie przedstawione jest na obrazie znajdującym się we wrocławskich kościele paulinów na lewo od ołtarza głównego. Św. Paweł zmarł w 341 r. W wykopaniu grobu, potrzebnego by pochować jego ciało, miały pomóc św. Antoniemu dwa lwy.

Pustelnik czczony jest jako patron dzieci. W jego uroczystość tradycyjnie udzielane jest im specjalne błogosławieństwo; czekają na nie także „owoce pustyni” – słodkie podarki przypominające o daktylach, jakimi żywił się św. Pawła z Teb na pustyni. Są one również symbolem „słodyczy Eucharystii”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..