Nowy numer 43/2020 Archiwum

Mieszkańcy gminy Ziębice wymieniają węglowe "kopciuchy"

To kolejna gmina, która przystąpiła do programu antysmogowego WFOŚiGW. W programie o budżecie 50 mln złotych bierze udział 22 dolnośląskich samorządów, które pozyskały preferencyjne pożyczki o łącznej wartości ponad 14 mln złotych.

Całkowity koszt zadania zrealizowanego w Ziębicach to ponad 380 tys. zł. Preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wyniosła około 170 tys. złotych. Dzięki pomocy finansowej z Funduszu mieszkańcy tej gminy wymienili 27 starych pieców węglowych i dwa przestarzałe piece na biomasę. Zamiast nich zostanie zamontowanych 11 kotłów gazowych, 9 wysokiej jakości kotłów węglowych (minimalnie 5 klasy) oraz trzy nowe kotły na biomasę. Dzięki tym instalacjom do powietrza trafi mniej: szkodliwego pyłu PM10 o około 0,5 tony na rok i CO2 o blisko 40 ton na rok. Gmina na wiosnę tego roku planuje kontynuację realizacji programu antysmogowego.

Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu przyznał pożyczkę Ziębicom w ramach "Programu Priorytetowego Ograniczenia niskiej Emisji na obszarze Dolnego Śląska". W celu poprawy stanu powietrza w regionie, Fundusz zaproponował gminom w kwietniu ubiegłego roku specjalny Program o budżecie 50 milionów złotych na likwidację około 10 tysięcy kotłów węglowych. Te środki mogą pozyskać samorządy, by przekazać je mieszkańcom na wymianę pieców jako dotacje. Pożyczki dla samorządów wyniosą do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie na dom jednorodzinny będzie mogło wynieść maksymalnie 10 tys. złotych, w przypadku mieszkania w bloku będzie to 7 tys. złotych. Wspólnoty mieszkaniowe, w przypadku korzystania ze wspólnej kotłowni będą mogły pozyskać dofinansowanie w wysokości 4 tys. złotych na jedno mieszkanie.

Dotychczas do WFOŚiGW we Wrocławiu oprócz wniosku z Ziębic, wpłynęły jeszcze wnioski z gmin: Jeleniej Góry, Nowej Rudy, Jedliny Zdrój, Środy Śląskiej, Polanicy Zdrój, Złotoryi, Świerzawy, Ząbkowic Śląskich, Barda, Strzegomia, Chojnowa, Bolesławca, Stoszowic, Piechowic, Warty Bolesławieckiej, Głuszyc, Pieńska, Bielawy, Strzelina, Starej Kamienicy, Osiecznicy i Węglińca. Dzięki pomocy finansowej z Funduszu mieszkańcy mogą wymieniać stare piece m.in. na: kotły gazowe, elektryczne oraz pompy ciepła i kolektory słoneczne. Te pieniądze pomogą w likwidacji ponad 2 tysięcy przestarzałych pieców, a tym samym w ograniczeniu emisji szkodliwych pyłów do powietrza. - Zapraszam do składania wniosków kolejne samorządy. Do rozdysponowania na program wymiany pieców węglowych mamy jeszcze 36 milionów złotych - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Samorządy mogą składać wnioski na dofinansowanie w trybie ciągłym, do końca października 2018 r. lub do wyczerpania środków finansowych zaplanowanych w budżecie Programu w WFOŚiGW we Wrocławiu oraz w jego oddziałach w: Szczawnie-Zdrój, Legnicy i w Jeleniej Górze. Program będzie realizowany do 28.04.2019 r.

Czytaj o liście biskupów metropolii wrocławskiej do wiernych zachęcającym do odpowiedzialnego postępowania w związku z ochroną powietrza przed zanieczyszczeniami "Biskupi o smogu - nie zabijaj!".
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama