Nowy numer 44/2020 Archiwum

Najlepsze licea w Polsce? Są dwa wrocławskie!

Już po raz 20. opublikowany został doroczny ranking liceów i techników "Perspektywy 2018". Wśród szkół ogólnokształcących w pierwszej dziesiątce znajdują się III LO im. Adama Mickiewicza i XIV LO im. Polonii Belgijskiej.

Jak czytamy na stronie perspektywy.pl, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów, wyniki średnie z j. polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, oraz egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

Sukcesy w olimpiadach stanowią 30 proc. punktów, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych - 25 proc., a wyniki matur z przedmiotów dodatkowych 45 proc.

Ranking wygrało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Spośród wrocławskich szkół miejsce 6. zajęło LO nr III im. Adama Mickiewicza (awans w 8. w ubiegłym roku) we Wrocławiu, a oczko niżej znalazła się "czternastka" im. Polonii Belgijskiej (spadek z 5. w ubiegłym roku). W pierwszej 50. liceów znajdują się jeszcze dwa wrocławskie - LO nr XII im. Bolesława Chrobrego oraz, notowane po raz pierwszy, LO w Zespole Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.

Opublikowano również ranking techników. Najlepszą szkołą tego typu na Dolnym Śląsku zostało Technikum nr 10 w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu. Szkołą została sklasyfikowana na 30 miejscu w Polsce, co oznacza znaczący spadek w porównaniu do poprzedniego roku, gdy technikum zajęło 6. miejsce.

Wśród szkół katolickich 20. miejsce na Dolnym Śląsku zajęło Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, a 26. Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Dominika Savio. Ponad to "salez" zajął miejsce 61. w Polsce, a 4. we Wrocławiu w rankingu szkół olimpijskich.

Cały ranking można znaleźć na perspektywy.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama