Muzeum Narodowe we Wrocławiu w 2017 r. odwiedziła rekordowa w 70-letniej powojennej historii placówki liczba zwiedzających. Rok 2018 w jego murach zapowiada się również interesująco.
Wspomniany rekord frekwencji to 605 133 gości – odwiedzających wszystkie cztery oddziały muzeum: Panoramę Racławicką (najwięcej gości), Gmach Główny, Pawilon Czterech Kopuł i Muzeum Etnograficzne. – Znaleźliśmy się wśród 10 najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych w kraju. Nie sposób nam mierzyć się z muzeami rezydencjonalnymi, jak Wawel czy Łazienki, ale wśród Muzeów Narodowych jesteśmy w pierwszej trójce – podkreśla Piotr Oszczanowski, dyrektor MN we Wrocławiu. Wspomina o pozyskaniu w 2017 r. środków unijnych w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych, nagrody zdobyte w konkursach (konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017, konkurs Muzeum Widzialne). Muzeum pozyskało nowe prace Magdaleny Abakanowicz, zakupiło obraz J. Tontoretta „Narcyz”, odzyskało dwa dzieła sztuki, rozwinęło współpracę m.in. z muzeum w Pekinie.
– Rok 2018 to obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 70-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu, 30. rocznica odnalezienia skarbu w Środzie Śl., 50-lecie organizowania wystawy wielkanocnej – dodaje P. Oszczanowski, który od 5 lat sprawuje funkcję dyrektora placówki.
Co zobaczymy w 2018 r. w muzealnych salach? 31 stycznia planowana jest pierwsza publiczna prezentacja pozyskanych prac M. Abakanowicz.
13 lipca 2018 r. w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, otwarta zostanie nowa wystawa stała na poddaszu Gmachu Głównego, poświęcona arcydziełom rzemiosła artystycznego, od czasów starożytnych po współczesne: „Cudo–twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Ceramika i szkło XX i XXI w.”
Obchodom 70-lecia placówki towarzyszyć będzie znak wizualny, który kojarzy się z Gmachem Głównym muzeum zwłaszcza jesienią, gdy okrywające je pnącza mienią się barwami – kolorowy liść winobluszczu trójklapowego.
W obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości wpiszą się wystawy poświęcone sztuce polskiej 20-lecia międzywojennego, szkłu patriotycznemu, plakatom z wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., pokaz monumentalnej „Polonii” Jana Styki (od 11 listopada). Wśród przygotowanych wystaw nie brak ekspozycji poświęconej skarbowi średzkiemu, manieryzmowi, baśniom i zabawom dziecięcym czy sztuce peruwiańskiej.